Na co zwrócić uwagę wybierając dostawcę Internetu domowego?

Mateusz Nowak
22.03.2019

Nie sposób sobie wyobrazić codziennego funkcjonowania bez dostępu do sieci. Internet jest nam dziś niezbędny nie tylko do pracy, ale też do rozrywki czy korzystania z poszczególnych urządzeń w domu. Wybierając ofertę Internetu domowego należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, a z podjęciem decyzji na pewno nie warto się spieszyć.

Prędkość łącza

W przypadku tzw. stałego łącza dostawca Internetu musi zagwarantować minimalną prędkość. Warto wczytać się w zapisy umowy i sprawdzić, czy w razie odnotowania gorszej jakości Internetu przysługuje nam prawo do otrzymania rekompensaty finansowej.

Coraz popularniejszy Internet mobilny nie daje gwarancji stałej prędkości łącza. Tutaj zbyt wiele zależy chociażby od warunków atmosferycznych. Dlatego radzimy, aby przed podpisaniem umowy z konkretnym operatorem, wypożyczyć Internet na próbę – taką możliwość daje większość sieci komórkowych. Podczas kilkudniowych testów można już rzetelnie ocenić, czy Internet mobilny danego operatora sprawdzi się w naszym domu.

Limity

Ponownie: to zagadnienie nie dotyczy osób, które mają możliwość podłączenia się do sieci światłowodowej. Jeśli jednak takowej nie ma, to pozostaje skorzystanie z oferty Internetu mobilnego lub radiowego. W obu przypadkach trzeba się liczyć z tym, że dostawca narzuci jakieś limity transferu.

O co chodzi? W momencie przekroczenia limitu Internet bardzo zwolni, a więc w praktyce nie da się z niego komfortowo korzystać. Dlatego dobrze będzie od razu określić swoje potrzeby w tym zakresie. Jeśli np. chcemy codziennie oglądać serial na Netflixie, to oczywiste jest, że limit na poziomie 20 GB będzie niewystarczający.

Sprzęt

Na pewno warto sprawdzić, czy dostawca Internetu w ramach oferty zapewnia dostawę sprzętu niezbędnego do korzystania z sieci w domu. Chodzi oczywiście o router. Coraz więcej ofert zakłada, że klient jest zobligowany do korzystania z routera od dostawcy. W takiej sytuacji należy się upewnić, że operator nie nalicza żadnych dodatkowych opłat za udostępnienie sprzętu (mogą być ukryte w comiesięcznej stawce abonamentu).

Uwaga!

Zdecydowanie odradzamy natomiast korzystanie z ofert, które obejmują również dostarczenie klientowi np. laptopa. Zwykle są to urządzenia niskiej jakości, a ich koszt, po zsumowaniu wszystkich rat, jest mało zachęcający.

Dobrym pomysłem będzie również skontaktowanie się z sąsiadami i podpytanie, z jakiego Internetu korzystają. Z pewnością podzielą się swoją opinią na temat zarówno prędkości, jak i bezawaryjności łącza. Kupowanie kota w worku, zwłaszcza w ramach długiej umowy, to zawsze zły pomysł.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.