Na czym polega programowanie CNC?

Maciej Piwowski
29.11.2018

Programowanie CNC to przydatna wiedza, dzięki której można rozpocząć pracę na stanowisku operatora tokarek lub frezarek, a także programistów CNC. Tego rodzaju stanowiska to atrakcyjne zawody na współczesnym rynku pracy. Specjaliści w tej branży nie mogą narzekać na brak ofert pracy i mogą liczyć na całkiem dobrze płatne stanowiska. Czytaj dalej i dowiedz się, czym jest programowanie CNC.

Programowanie CNC to techniczne działania, które mają na celu stworzenie danych sterujących, niezbędnych do prawidłowej pracy na obrabiarkach CNC. Programowanie CNC może być wykonywane ręcznie, lub za pośrednictwem programów komputerowych, co w większości zakładów, zatrudniających programistów CNC, zdarza się o wiele częściej.

Programowanie CNC i jego metody

W ramach programowania CNC zwyczajowo zawiera się wszystkie niezbędne dane, które umożliwiają wytworzenia różnego rodzaju części. Dane sterujące, przeznaczone dla operatorów maszyn CNC, takich jak frezarki czy tokarki, powinny zostać zapisane na odpowiednim nośniku informacji w takiej samej kolejności, w jakiej powinien przebiegać konkretny proces technologicznych.

Najczęściej dokonuje się programowania CNC według czterech kryteriów:

  • zorientowanie na urządzenia techniczne, wykonujące obróbkę skrawaniem (tokarki, frezarki),
  • zorientowanie na zakład, w którym realizowany jest proces (możliwości warsztatu, jak również biurowe przygotowanie produkcji),
  • kryterium niewspomagania, lub wspomagania komputerowego,
  • zorientowanie na procesy związane z procesami produkcji oraz samym wytwarzaniem.

Jak sklasyfikowane są metody programowania CNC?

W ramach klasyfikacji systemów programowania, najczęściej dokonywany jest podział na cztery czynniki: urządzenia, które mogłyby sprawdzać ewentualne błędy, rodzaje używanych komputerów w czasie programowania, lokalizacje wykonanego programowania, a także jego otoczenie.

W przypadku otoczenia programowania, zazwyczaj jest to konkretne urządzenia lub software. Z kolei najczęstszymi miejscami programowania są biura technologiczne lub po prostu warsztaty firm, które w swej działalności zajmują się pracą na maszynach CNC (frezarkach i tokarkach). Urządzeniami, które sprawdzają błędy programistów CNC, są najczęściej maszyny, monitory graficzne lub drukarki. W przypadku rodzajów użytych komputerów, w większości przypadków mamy do czynienia ze standardowymi komputerami PC, maszynami CNC lub komputerami nadrzędnymi.

Otoczenie programowe dla programistów CNC to zazwyczaj standardowe nauczanie w odtwarzaniu, jeśli posiadają komputery CNC z właściwym software uczącym lub przedmioty, grafiki oraz symulacje procesu dla komputerów PC, CNC z możliwościami MDI.

W otoczeniu programowym, można stosować uniwersalne języki programowania, jeśli konkretny programista pracował na komputerach PC z system programowania lub systemami CAD. Ostatnie otoczenie programowania to CAD software lub CAM software. Jest ono możliwe tylko wtedy, gdy komputer, którego używa programista, jest urządzeniem posiadającym system CAD.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.