Najbardziej awaryjne sprzęty domowe – nie licz na to, że posłużą wiele lat

Piotr Kowalczyk
07.05.2024

Być może pamiętasz czasy pralek Wiatka i lodówek Mińsk, które bez większego problemu pracowały po 25-30 lat, wymagając jedynie prostych napraw, jak wymiana grzałki. Współczesny sprzęt domowy wypada pod tym względem o wiele gorzej, z czym musimy się niestety pogodzić. Szczególnie dotyczy to wybranych urządzeń AGD, które – o ile mamy szczęście – ulegają poważnym awariom już po około 5-7 latach normalnego użytkowania. Te najbardziej awaryjne sprzęty wymieniamy w naszym poradniku.

Pralka

Dzisiejsze pralki nie grzeszą trwałością i co gorsza, nie ma tutaj wielkiego znaczenia marka producenta. Za sukces należy uznać sytuację, w której pralka pracuje bez poważnej awarii przez 10-12 lat. Problemem jest również to, że producenci starają się utrudniać nam możliwość naprawy sprzętów poprzez stosowanie albo elementów niewymiennych, albo nierozbieralnych, jak np. bębny ze stałymi łożyskami, co w praktyce może podważać sens naprawy.

Zmywarka

Ten sprzęt powinien się znaleźć na szczycie najbardziej awaryjnych i tym samym najmniej trwałych. Po części wynika to z intensywności eksploatacji zmywarki, która w wielu domach pracuje codziennie. Z drugiej jednak strony współczesne zmywarki bywają wykonane w taki sposób, aby ryzyko ich poważnego uszkodzenia było naprawdę wysokie – plastikowe elementy pompy myjącej, wadliwa elektronika, trudno dostępne części eksploatacyjne itd. To wszystko powoduje, że wiele osób wymienia zmywarkę po zaledwie kilku latach użytkowania.

Odkurzacz

Dawniej odkurzacze pracowały bez większych problemów po kilkanaście i więcej lat. Dziś coraz częściej wymieniamy je nawet co 3-4 lata. Wynika to nie tylko z niższej jakości wykonania, ale również z faktu, iż producenci zostali zmuszeni do stosowania silników o niewielkiej mocy. Jednocześnie odkurzacz musi zapewniać dużą moc ssącą, co przekłada się na duże wysilenie jednostki i jej podwyższoną awaryjność.

Kocioł grzewczy

Kotły grzewcze, które pracują bez większych problemów przez 20 i więcej lat, to już niestety przeszłość. Dziś kupując np. kocioł gazowy należy się cieszyć, gdy nie wymaga on wymiany przez 10-12 lat. Niestety, jakość tych urządzeń drastycznie się pogorszyła, stąd nie ma co oczekiwać, że jeden kocioł posłuży nam przez cały okres zamieszkania w obecnym domu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie