Najważniejsze cechy zegarka sportowego – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Piotr Kowalczyk
31.07.2018

Jeśli jesteśmy aktywni fizycznie i nie wyobrażamy sobie dnia bez treningu, z pewnością wiemy, jak ważnym sprzętem jest dobry zegarek sportowy. To dzięki niemu możliwa jest ciągła poprawa naszej efektywności, precyzyjne analizowanie osiągnięć, a także dobre planowanie kolejnych wyzwań. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z regularnym sportem mnogość funkcji zegarków sportowych może przerażać. Podpowiadamy więc, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego takiego urządzenia.

Zegarek sportowy dla kogo?

Zegarek sportowy przyda się każdemu, kto zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko chce na dłuższą metę uprawiać określony sport. Urządzenia tego typu świetnie służą więc biegaczom, pływakom, kolarzom czy miłośnikom ćwiczeń na siłowni. Oczywiście istnieją urządzenia dedykowane określonym dziedzinom sportu, ale większość z nich tworzona jest tak, by być użytecznym w więcej niż jednej aktywności.

Przy wyborze warto więc przede wszystkim określić nie tylko stopień naszego zaawansowania w danym sporcie, ale też najważniejsze funkcje, które w danej dziedzinie nam się przydadzą. Zegarki sportowe mogą pomóc nam w orientacji w terenie i badaniu warunków zewnętrznych, a także do określenia parametrów naszego organizmu. Do tych pierwszych funkcji zaliczymy nawigację GPS, wysokościomierz, barometr czy kompas.

Drugie z kolei sprawdzimy za pomocą pomiaru tętna, pułapu tlenowego, spalanych kalorii czy rytmu pracy naszego organizmu (np. podczas biegu). Dzięki tym informacjom możemy mieć swoje ciało pod całkowitą kontrolą, a także śledzić swoje wyniki i systematycznie je poprawiać.

Cechy dobrego towarzysza treningu

Sprawdzone marki zegarków sportowych, takie jak np. Garmin, dążą do tego, by urządzenie stało się swoistym partnerem każdego treningu (bez względu na uprawianą dyscyplinę). By tak się stało podstawowe parametry zegarka, takie jak jego wymiary, kształt i waga muszą być zoptymalizowane pod kątem wygody użytkowania i poręczności. Kupując więc pierwszy sportowy licznik, zwróćmy uwagę na łatwość jego obsługi. Cecha ta jest ważna, ponieważ z naszego urządzenia często będziemy korzystać podczas długich treningów, a w sytuacji dużego zmęczenia, bezproblemowa obsługa jest cechą na wagę złota.

Podobne znaczenie przypisuje się ergonomicznym kształtom i niewielkiej wadze zegarków. Dobrze, jeśli nasz czasomierz nie krępuje nam ruchów, nie przeszkadza podczas danej aktywności i nie obciąża ręki. Idealnie dopasowany pozwala o sobie zapomnieć tuż po założeniu, bo po prostu jest wygodny w noszeniu.

Kolejna ważna cecha to właściwości wyświetlacza. Element ten powinien posiadać duże widoczne cyfry i być podświetlany, najlepiej za pomocą jednego przycisku, łatwego do użycia w każdych warunkach pogodowych. Dzięki temu nawet w ruchu i po zmroku łatwo odczytamy potrzebne nam informacje.

Technologia uwielbiana przez sportowców

Kolejnym ważnym parametrem jest czas pracy baterii. Jest to istotna cecha zwłaszcza dla użytkowników funkcji GPS. Co ważne producenci często określają czas pracy zegarka tylko w podstawowym trybie. By uniknąć rozładowania urządzenia podczas treningu, warto zbadać, jak wydajne jest nasze urządzenie w najczęściej używanych przez nas trybach. Atutem zegarków sportowych jest ich wytrzymałość na różne warunki pogodowe.

Wodoodporność przyda się nie tylko miłośnikom basenu – biegacze również docenią ją, gdy pogoda nagle się popsuje. Ostatnią istotną kwestią jest możliwość zapisu swoich osiągnięć i ich analiza. Dzięki temu niezależnie od uprawianego sportu będziemy mogli stale monitorować swoje osiągnięcia i systematycznie pracować nad tym, by być jeszcze lepszym.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.