Napowietrzna sieć światłowodowa – poznaj zalety i wady tego rozwiązania

Mateusz Nowak
29.11.2021

Światłowód jednoznacznie kojarzy się z instalacją prowadzoną pod ziemią i tak to powinno wyglądać „zgodnie ze sztuką”. W Polsce jednak coraz częściej mamy do czynienia z napowietrznymi sieciami światłowodowymi, które są doskonale widoczne, ponieważ przypominają linie telefoniczne lub energetyczne (często zresztą wykorzystuje się tutaj stare słupy po takich instalacjach). Jakie są zalety i wady tego rozwiązania? Sprawdź to w naszym poradniku.

Zalety napowietrznej sieci światłowodowej

Najważniejszą zaletą takiego światłowodu jest to, że… w ogóle jest. Dzięki technologii napowietrznej szybki Internet może docierać do coraz większej liczby gospodarstw domowych, szczególnie na terenach wiejskich. Jeśli z jakiegoś powodu nie ma możliwości wykonania sieci pod ziemią, to inwestor może zdecydować o poprowadzeniu jej drogą napowietrzną. Najczęściej jest to związane ze sprzeciwem właścicieli działek, pod którymi miałaby przebiegać sieć.

Napowietrzna sieć światłowodowa jest również dość szybka w budowie, co także przekłada się na tempo doprowadzania Internetu FTTH do poszczególnych odbiorców. Można zaryzykować stwierdzeniem, że gdyby nie technologia napowietrzna, to tysiące gospodarstw domowych korzystające z szybkiego Internetu do dziś nie doczekałyby się tego „luksusu”.

Wady napowietrznej sieci światłowodowej

Zalety napowietrznej sieci światłowodowej sprowadzają się więc wyłącznie do kwestii infrastrukturalnych, natomiast jej wady mają związek z czystym użytkowaniem Internetu. I tutaj niestety sprawa wygląda dość słabo.

Po pierwsze: napowietrzne poprowadzenie światłowodu zawsze znacząco zwiększa ryzyko przerw w dostawach Internetu z powodu np. złej pogody, na co sieć prowadzona pod ziemią jest całkowicie odporna. Jeśli więc do Twojego domu doprowadzono Internet światłowodowy drogą napowietrzną, to nie licz na to, że będzie on działać bezawaryjnie.

Szczególnie duże problemy mogą wystąpić w czasie i bezpośrednio po nawałnicach, które coraz częściej nawiedzają nasz kraj. Zanim operator sieci usunie awarię, może minąć wiele godzin czy nawet dni – w tym czasie nie będziesz mieć dostępu do Internetu światłowodowego i pozostanie Ci korzystanie z tego mobilnego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie