Naprawę przydatne technologie smart home. Za co warto zapłacić?

Remigisz Szulc
03.02.2021

Smart home, czyli technologie inteligentnego domu, bardzo ułatwiają życie, zwiększają bezpieczeństwo oraz pozwalają oszczędzać pieniądze. Ten segment rośnie jak na drożdżach, producenci co i rusz prezentują nam nowe rozwiązania, przy czym wiele z nich to zwykłe gadżety, niespecjalnie przydatne na co dzień. Są jednak takie technologie smart home, za które zdecydowanie warto zapłacić. Kilka przykładów znajdziesz w naszym poradniku.

Automatyczne sterowanie roletami

Jeśli masz w domu rolety zewnętrzne, to technologie smart home zautomatyzują sterowanie nimi do tego stopnia, że w ogóle nie będziesz musiał pamiętać o ich opuszczaniu i podnoszeniu. Można to zrealizować w taki sposób, aby rolety automatycznie domykały się po załączeniu alarmu i podnosiły, gdy temperatura w domu spadnie poniżej ustalonego poziomu – celem będzie dogrzanie pomieszczeń darmową energią słoneczną. Rolety mogą się też automatycznie opuszczać po włączeniu oświetlenia w salonie, zapewniając domownikom maksimum intymności.

Alarm połączony z systemami bezpieczeństwa

Bardzo ważną i przydatną funkcjonalnością smart home jest sterowanie wszystkimi systemami odpowiadającymi za bezpieczeństwo domowników i ich dobytku. Przykładowo: gdy zapomnimy zamknąć bramę i przypomnimy sobie o tym w połowie drogi do pracy, wystarczy zdalnie załączyć alarm, aby wszystkie otwory w domu automatycznie się zamknęły. Nastąpi również zdalne zaryglowanie drzwi wejściowych.

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Bardzo ciekawa funkcjonalność, która pozwala realnie obniżyć koszty ogrzewania. Może to działać na takiej zasadzie, że po załączeniu alarmu – co jest sygnałem, że nikogo nie ma w domu – system automatycznie obniża temperaturę w pomieszczeniach i podnosi ją dopiero wtedy, gdy spodziewany jest powrót domowników (można to predefiniować w centrali lub zlecać zdalnie za pośrednictwem smartfonu). Automatyka „czyta” też zachowania domowników i uczy się ich zwyczajów, dzięki czemu może dostosowywać temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach w zależności od tego, czy ktoś w nich przebywa.

Centralne sterowanie oświetleniem

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które jako ostatnie kładą się spać i niekoniecznie mają ochotę obchodzić cały dom, by zgasić oświetlenie w każdym pomieszczeniu. Dzięki smart home można to zrobić z poziomu np. smartfonu czy centralnego manipulatora z ekranem dotykowym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie