Nauka zdalna a Internet mobilny: czy przekroczysz dostępny pakiet?

Mariusz Siwko
22.01.2021

W dobie powszechnej nauki zdalnej wielu rodziców martwi się, że pakiet Internetu mobilnego dla domu okaże się niewystarczający. Czy te obawy są uzasadnione? Wszystko zależy od konkretnej oferty internetowej oraz tego, ile godzin dziennie dziecko spędza na lekcjach online. Co zrobić, gdy tego Internetu jednak nie wystarcza?

Ile Internetu „zjada” lekcja online?

Zdecydowana większość nauczycieli prowadzi lekcje w Internecie za pośrednictwem oprogramowania Microsoft Teams. Jego zaletą jest bardzo łatwa obsługa, niezła stabilność, a także fakt, iż okazuje się być ono dość oszczędne pod względem generowanego zużycia danych komórkowych – czyli pakietu Internetu mobilnego.

Godzina lekcji online w Microsoft Teams w standardowej jakości obrazu i dźwięku, bez przesyłania dużej liczby załączników, nie powinna zużyć więcej niż 250 MB danych. Zakładając, że dziecko uczy się przez 6 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu, można łatwo policzyć, że na same lekcje zdalne potrzebujemy pakietu około 5 GB Internetu. Nie jest to dużo, dlatego rodzice w większości nie powinni się martwić, że nagle zabraknie danych komórkowych.

Oczywiście pakiet internetowy jest zużywany nie tylko podczas lekcji online, ale też np. korzystania z Netflixa, YouTube czy zwykłego surfowania po sieci. Może się również zdarzyć, że zdalną naukę pobiera drugie czy trzecie dziecko. Wówczas radzimy na bieżąco kontrolować topnienie pakietu danych komórkowych i w razie potrzeby reagować.

Za mało Internetu mobilnego w domu? Sprawdź, co zrobić

Jeśli wiemy, że lekcje online generują bardzo wysokie zużycie Internetu i obecny pakiet jest niewystarczający, to można rozwiązać ten problem na kilka sposobów. Po pierwsze: warto skontaktować się z operatorem sieci i zapytać o nową ofertę, obejmującą większy pakiet danych komórkowych. Zwykle też istnieje możliwość dokupienia paczki dodatkowych gigabajtów bez konieczności zawierania nowej umowy.

Innym sposobem będzie zakup osobnej karty SIM z pakietem Internetu, która będzie przeznaczona wyłącznie na lekcje online. Wystarczy tutaj nabyć starter w kiosku, doładować go określoną kwotą, aby przedłużyć ważność konta i w ten sposób zyskać alternatywne źródło danych komórkowych. Internet może być udostępniany przez osobny router czy nawet stary, nieużywany już smartfon.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.