Netbook czy tablet – poradnik początkującego

Piotr Kowalczyk
09.10.2015

W dzisiejszych czasach mało kto wyobraża sobie życie bez sprzętów elektronicznych. Urządzenia takie, jak tablet czy netbook pozwalają na stałe połączenie z Internetem, gdziekolwiek jesteśmy. Oba urządzenia jednak nieco się od siebie różnią. Warto więc porównać ich funkcje, wady i zalety, aby dokonać dobrego zakupu.

Boom na tablety

 Od jakiegoś czasu da się zauważyć, że to tablety osiągnęły przewagę nad netbookami. Ich pojawienie się na rynku sprawiło, że ludzie odkryli, co to znaczy być on-line cały czas. Tablet jest niewielkim, mobilnym urządzeniem, które mieści się w torebce, a zawiera w sobie wszystko, czego potrzebujemy, by w pełni korzystać z Internetu. Można na nim logować się na różne strony, rozmawiać z innymi, grać w gry, dokonywać zakupów, a nawet przelewów bankowych. I to niezależnie od pory dnia oraz miejsca. Statystyki pokazują, że tablety cieszą się ogromną popularnością. Okazuje się, że 43% posiadaczy tego sprzętu korzysta z nich częściej niż z komputerów, a 38% robi to ponad dwie godziny dziennie. Wielu przyznaje też, że odkąd posiada tablet, praktycznie wcale nie korzysta ze stacjonarnego komputera. Można odnieść wrażenie, że tablety skutecznie wypchnęły z obiegu netbooki, mimo iż ceny tabletów nadal są dużo wyższe. Ale to tylko wrażenie.

Netbook kontra tablet

 Netbooki to małe przenośne komputery, które dotychczas stanowiły świetną alternatywę dla dużego, ciężkiego laptopa. Można z nim podróżować i korzystać z niego bez dostępu do prądu. Netbook ma jedną ogromną przewagę nad tabletem – klawiaturę sprzętową. Wiele osób przyznaje, że pisanie na panelu dotykowym tabletu jest niewygodne i wręcz irytujące. Dlatego też netbook to lepsze rozwiązanie dla kogoś, kto nad nowinki techniczne ceni sobie wygodę obsługi sprzętu, a przy okazji korzysta z niego głównie do pisania, a nie grania czy robienia zdjęć. Ceny netbooków są też coraz atrakcyjniejsze ze względu na pojawienie się tabletów, co w gruncie rzeczy stanowi ogromną zaletę. Chociaż bateria w netbooku wytrzymuje bez ładowania znacznie krócej niż tablet, nie stanowi to większego problemu, gdyż w większości miejsc publicznych jest możliwość podpięcia się do prądu. Warto też zwrócić uwagę na dane techniczne obydwu sprzętów. Okazuje się, że zarówno w kwestii pamięci RAM, jak i dysku twardego, netbooki mają nadal dużo większe możliwości. Dla porównania: w tablecie pamięć RAM wynosi maksymalnie 1 GB, podczas gdy w netbooku może wynosić nawet 8 GB. Niemniej jednak tę ograniczoną przestrzeń w tabletach rekompensuje bezgłośność, szybkość i odporność na uszkodzenia zainstalowanych w nich dysków.

Co wybierzesz?

 Podsumowując, można stwierdzić, że zarówno tablety, jak i netbooki, mają swoje wady i zalety. Miłośnikom nowinek technicznych i najnowszych aplikacji zdecydowanie sugeruję zakup tabletu. Z kolei osoby ceniące wygodę użytkowania oraz tradycyjną klawiaturę i większy ekran, które są im potrzebne w pracy, powinni wybrać netbook. Zanim zdecydujesz się na zakup, zapoznaj się dokładnie z parametrami interesującego Cię sprzętu, wtedy unikniesz rozczarowania.

Artykuł dostarczony przez Partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie