Nie masz dostępu do światłowodu? I tak rozprowadź sieć LAN w domu!

Remigisz Szulc
19.08.2019

Jeśli właśnie wykańczasz dom lub remontujesz mieszkanie, to na pewno jednym z głównych dylematów jest to, jak zapewnić sobie dostęp do szybkiego Internetu. Krótki „śledztwo” doprowadziło Cię do mało optymistycznego wniosku: w okolicy nie ma światłowodu i w najbliższym czasie taka inwestycja nie jest planowana. Czy w takiej sytuacji należy zrezygnować z rozprowadzania sieci LAN w domu? Absolutnie nie! Te argumenty Cię do tego przekonają.

Na tym etapie to żaden problem

Z wszelkimi instalacjami w domu jest tak, że warto je wykonać na etapie remontu/wykańczania. Jest to najmniej problematyczne, a efekty „prucia” ścian i tak zostaną fachowo zamaskowane. Nie obawiaj się też kosztów. Jedyne, co będzie Ci potrzebne, to trochę skrętki (jakaś złotówka za metr bieżący), gniazda internetowe w docelowych pomieszczeniach i to wszystko. Pamiętaj: lepiej mieć o dwa kabelki za dużo, niż o jeden za mało.

Co po kablu, to po kablu

Na tym etapie możesz sobie wyobrażać, że instalacja LAN nie jest Ci do niczego potrzebna, bo przecież mamy technologię Wi-Fi i wszystkie urządzenia można połączyć z routerem bezprzewodowo. To prawda, ale w teorii. W praktyce połączenie Wi-Fi wciąż jest znacznie bardziej zawodne niż „po kablu”. Zasada jest prosta: gdzie jest to tylko możliwe warto zastosować klasyczne połączenie LAN. Dotyczy to zwłaszcza urządzeń, które będą znajdować się w danym miejscu na stałe i nie zamierzasz ich często przenosić – np. telewizor, komputer stacjonarny czy konsola.

Tę teorię potwierdzi Ci każdy, kto myślał, że w dużym domu spokojnie da się korzystać bez problemów z Wi-Fi. Owszem, na jednym poziomie jest to jeszcze możliwe, ale jeśli wykańczasz dom z poddaszem lub drugim piętrem, to nie licz na to, że połączenie będzie idealne. Na którejś kondygnacji sygnał musi być słabszy, co na dłuższą metę będzie bardzo irytujące – a żaden wzmacniacz Wi-Fi nie ma nawet startu do LAN-a.

Kiedyś może podłączą Ci ten światłowód

To, że dziś nie ma szans na inwestycję w światłowód wcale nie oznacza, że za dwa-trzy lata sytuacja się nie zmieni. W Polsce realizuje się liczne programy rozbudowy sieci szybkiego Internetu. Gdy pewnego pięknego dnia zyskasz dostęp do światłowodu, będziesz żałować, że nie masz rozprowadzonej sieci LAN. Dlatego lepiej zadbaj o to już teraz, by później nie kombinować.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.