Posiadanie profilu zaufanego na platformie ePUAP to ogromne udogodnienie, o czym przekonuje się coraz więcej osób. Wszyscy chcemy nowoczesnego państwa, którego obywatele nie muszą z każdą drobnostką biegać do urzędów i stać w długich kolejkach. Taką możliwość daje nam właśnie platforma ePUAP. Założenie profilu zaufanego jest banalnie proste, szybkie i zdecydowanie warto to zrobić. Podpowiadamy, jak przejść cały proces i dlaczego nie powinieneś tego odkładać.
Jeśli jesteś klientem jednego z banków, które obsługują program profilu zaufanego ePUAP, to jego założenie będzie błahostką. Wystarczy tylko zalogować się do bankowości elektronicznej, następnie znaleźć usługę tworzenia profilu na platformie ePUAP, wypełnić krótki formularz i potwierdzić jego wysłanie dokładnie tak samo, jak zleca się przelewy elektroniczne – np. kodem SMS. To już wszystko.
Problem w tym, że lista banków umożliwiających szybkie założenie profilu zaufanego ePUAP jest wciąż dość skromna. W połowie 2019 roku znajdowały się na niej:
Jeśli Twojego banku nie ma na powyższej liście, to nadal możesz założyć profil zaufany, ale będzie to nieco bardziej czasochłonne. Najpierw wchodzimy na stronę www.epuap.gov.pl i wypełniamy formularz rejestracyjny. Jego potwierdzenie będzie wymagało wizyty w jednym z urzędów (chyba, że masz podpis elektroniczny): ZUS, US, placówka pocztowa, bank, konsulat. Trzeba mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport i stawić się w urzędzie w ciągu najpóźniej 14 dni od wysłania formularza.
Posiadanie profilu zaufanego na platformie ePUAP ogromnie ułatwia życie, a dokładnie – kontakty z różnego rodzaju urzędami. Dzięki temu możemy znacząco ograniczyć częstotliwość osobistego stawiania się w urzędach. Profil umożliwia chociażby złożenie wniosku o nowy dowód osobisty, wyrejestrowanie samochodu, zameldowanie się na pobyt stały lub czasowy, złożenie wniosku o becikowe czy 500+, sprawdzenie swojego konta składkowego w ZUS itd.
Dodajmy, że samo założenie i posiadanie profilu zaufanego na platformie ePUAP jest całkowicie darmowe.