Nietypowe objawy, że Twój smartfon może być zawirusowany

Piotr Kowalczyk
19.05.2023

Wszystkie osoby korzystające z urządzeń podłączonych do Internetu muszą sobie zdawać sprawę z zagrożenia ze strony złośliwego oprogramowania. Można je pobrać zupełnie przypadkowo, nawet nie odwiedzających żadnych podejrzanych stron. Pewną ochronę zapewnia oprogramowanie antywirusowe, jednak nic nie zastąpi przezorności i szybkiego reagowania na niepokojące objawy zawirusowania urządzenia – na przykład smartfonu. Kilka z nich omawiamy w naszym poradniku.

Wolna praca

Na ten objaw wiele osób nie zwraca uwagi, po prostu zakładając, że telefon jest już stary, przepełniony aplikacjami i ma prawo zwolnić. Tymczasem faktyczną przyczyną irytująco wolnej pracy smartfonu może być właśnie złośliwe oprogramowanie.

Szybsze rozładowywanie się baterii

Czy wiesz, że złośliwe aplikacje mogą powodować szybsze rozładowywanie się baterii w Twoim telefonie? Jeśli więc od pewnego czasu zauważasz, że musisz znacznie częściej podłączać smartfon do ładowania, to wina może leżeć po stronie wirusa.

Pop-upy, przekierowania

Reklamy typu pop-up to niestety zmora współczesnego Internetu, ale jeśli do tej pory bardzo rzadko Ci się wyświetlały, natomiast od pewnego czasu są normą, to warto przyjrzeć się kwestii bezpieczeństwa swojego telefonu. O zawirusowaniu smartfonu może świadczyć również to, że przeglądarka automatycznie przekierowuje Cię na niechciane strony.

Nieznane numery w spisie połączeń

Koniecznie zajrzyj do spisu połączeń i sprawdź, czy w ostatnim czasie nie były wykonywane połączenia z numerami, których nie kojarzysz. Szczególny niepokój powinny wzbudzić połączenia z numerami egzotycznymi, na przykład w Afryce.

Jeśli dodatkowo Twój ostatni rachunek telefoniczny był astronomicznie wysoki, to koniecznie wyjaśnij to z operatorem i bez chwili zwłoki przeskanuj telefon dobrym oprogramowaniem wykrywającym wirusy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie