Niski poziom baterii, a Ty nie masz pod ręką ładowarki? Sprawdź, jak wydłużyć czas pracy smartfona

Marek Szydełko
03.06.2019

Złowieszczy komunikat o niskim poziomie naładowania baterii w smartfonie mobilizuje nas do szybkiego podłączenia telefonu do ładowania. Chyba każdemu przytrafiła się jednak sytuacja, w której nie mieliśmy pod ręką ładowarki, jednocześnie wiedząc, że smartfon musi jeszcze przez jakiś czas pozostać do naszej dyspozycji. Na szczęście istnieją sposoby, by w takim krytycznym momencie istotnie wydłużyć czas pracy urządzenia. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Wyłącz Internet

Trudno o bardziej oczywistą poradę, jednak z pewnością wiele osób o tym zapomina. Aktywne połączenie internetowe pochłania duże ilości energii, co w momencie, gdy bateria jest prawie rozładowana i nie można jej naładować, nie jest korzystne. Ważniejsze dla Ciebie powinno być zachowanie telefonicznej łączności ze światem.

Wyłącz lokalizację

Kolejny „pożeracz energii”, który w opisywanej sytuacji trzeba jak najszybciej wyłączyć. Lokalizacja usprawnia korzystanie z telefonu i poszczególnych aplikacji (przede wszystkim map), ale jednocześnie jest to bardzo energochłonna funkcja. Wyłączamy!

Wyłącz Bluetooth

Wielu właścicieli smartfonów ma włączone połączenie Bluetooth przez cały czas, chociażby po to, aby telefon automatycznie łączył się z systemem info rozrywki w samochodzie. Warto zatem wiedzieć, że nawet wtedy, gdy połączenie nie jest aktywne, włączony Bluetooth pochłania spore ilości energii.

Zmień tapetę

To ciekawe i, o dziwo, bardzo skuteczne rozwiązanie. Im ciemniejsza tapeta na pulpicie telefonu, tym mniejsze jest zużycie energii. Jak to możliwe? Wiadomo, że najwięcej prądu pochłania ekran, zwłaszcza duży i stworzony w technologii OLED. Ciemna tapeta (a najlepiej całkowicie czarne tło) pozwala ograniczyć jasność ekranu, co samo w sobie prowadzi do wolniejszego rozładowywania baterii.

Ściemnij ekran

Jeśli bateria w Twoim smartfonie jest już na krańcu możliwości (np. wskazuje tylko 1% naładowania), to niemal całkowite ściemnienie ekranu jest praktycznie niezbędne. Ustaw tylko taką jasność, jaka pozwala trafić w przycisk odbierania lub wybierania połączenia.

Włącz oszczędzanie baterii

Jeśli korzystasz ze smartfona z systemem Android, to funkcja oszczędzania baterii została już na nim zainstalowana. Przypomni o sobie, gdy poziom naładowania akumulatora spadnie do 15%. Uruchom ją, a system automatycznie wyłączy LTE, Bluetooth, lokalizację i mocno ściemni ekran. Korzystanie z telefonu będzie niewygodne, jednak w zamian zyskasz nawet kilka dodatkowych godzin pracy urządzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.