Notebook, netbook i ultrabook – na czym polegają różnice między tymi urządzeniami?

Mariusz Siwko
29.08.2016

Na pierwszy rzut oka – zwykły laptop. Jednak gdy przyjrzeć mu się bliżej okazuje się, że ma kilka szczególnych cech wyróżniających go z tłumu podobnych urządzeń. To utrudnia podjęcie decyzji. Na rynku komputerów przenośnych znajdziemy dziś przede wszystkim 3 podstawowe sprzęty: notebook, netbook i ultrabook. Czym się różnią? Który komputer wybrać  do swoich potrzeb?

Notebook – zwykły laptop

Jeszcze do niedawna funkcjonował podział na laptopy i notebooki. Dziś nie stosuje się już tego rozróżnienia. To co jest laptopem, jest także notebookiem. Producenci zunifikowali nazewnictwo, aby nie wprowadzać dodatkowego zamieszania.

Możesz więc przyjąć, że notebook to po prostu komputer przenośny, na którym można pracować trzymając go na kolanach. Nie ma tutaj znaczenia wielkość urządzenia.

Netbook – laptop o niewielkich rozmiarach

Nazwa netbook zaczęła funkcjonować po to, aby wyraźnie odróżnić od siebie notebooki o klasycznych rozmiarach od tych małych, dedykowanych podróżnym. Przyjęło się, że netbook oferuje przekątną matrycy w przedziale od 9 do 13 cali i mniejszą klawiaturą, zwykle pozbawioną prawej sekwencji numerycznej.

Zmniejszenie rozmiarów ekranu przyniosło bardzo dobry efekt w postaci znacznego wydłużenia czasu pracy na baterii. Netbooki z reguły pracują 2- a nawet 3-krotnie dłużej niż notebooki. Są także znacznie lżejsze, co predysponuje je do pracy w podróży. Przy tym zachowują wysoką wydajność.

Ultrabook – świetny komputer do wszystkiego

Ultrabooki od początku stanowiły arystokrację wśród komputerów przenośnych. To przede wszystkim bardzo wydajne urządzenia, bijące na głowę zwykłe laptopy, nie wspominając już o notebookach. Pomysłodawcą tej gamy komputerów był Intel, który stworzył kryteria określające, jaki komputer może nosić miano ultrabooka. Są to:

  • Maksymalna grubość – 21mm
  • Maksymalna waga – 1,5 kilograma bez baterii
  • Czas pracy na baterii – minimum 9 godzin
  • Cena – do 2000 dolarów
  • Ekran – ultrabooki produkowane od 2013 roku muszą mieć ekran dotykowy

Warto pamiętać o tych kryteriach, aby nie dać się nabrać. Wielu producentów tworzy laptopy do złudzenia przypominające ultrabooki, jednak odstające od nich pod względem wydajności.

Które urządzenie wybrać? Jeśli cena nie jest problemem, to najlepszym wyborem będzie ultrabook. Różnica między notebookiem a netbookiem sprowadza się głównie do wielkości matrycy. Jeśli sprzęt ma służyć w podróży, to lepszym rozwiązaniem będzie netbook. O ile komuś nie przeszkadza mała klawiatura.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie