Nudzisz się? Sprawdź, co warto zrobić na telefonie

Marek Szydełko
05.04.2021

Smartfony zdają się być idealną receptą na nudę. Kiedy nie mamy kompletnie nic do roboty, nie gonią nas żadne obowiązki, a jednocześnie czujemy się zmęczeni tym lenistwem, to warto sięgnąć po telefon i zrobić na nim kilka rzeczy. Nie, nie mamy tutaj na myśli przeglądania Facebooka czy grania w gry mobilne. Chwilową nudę dobrze będzie wykorzystać w bardziej pożyteczny sposób. Oto kilka propozycji.

Zrób porządek

Okres nudy warto wykorzystać do tego, aby nareszcie zrobić porządki w pamięci telefonu. Przejrzyj zarówno pamięć wewnętrzną, jak i zasoby na karcie micro SD, a następnie pousuwaj wszystko, co jest Ci niepotrzebne. Nie dość, że odzyskasz sporo miejsca, to jeszcze zauważysz, że Twój telefon działa jakby sprawniej.

Pozbądź się nieużywanych aplikacji

Na pewno masz na telefonie aplikacje, z których nie korzystasz od dobrych kilku miesięcy. Czy naprawdę wciąż ich potrzebujesz? Jeśli nie, to czas najwyższy się ich pozbyć. Nie dość, że zaoszczędzisz miejsce i poprawisz działanie telefonu, to jeszcze wyeliminujesz ryzyko, że któraś z tych aplikacji może np. Cię szpiegować.

Przeprowadź aktualizację systemu operacyjnego

Większość osób w nieskończoność odkłada moment przeprowadzenia aktualizacji systemu operacyjnego. Tymczasem jest to fundament bezpieczeństwa. Aktualizacje przede wszystkim łatają dziury w systemie, które mogą zostać wykorzystane przez przestępców do przeprowadzenia ataku na dane użytkowników. Jeśli masz wolną chwilę i się nudzisz, to sprawdź, czy nie są dostępne jakieś aktualizacje, a następnie je pobierz.

Przeskanuj smartfon programem antywirusowym

Masz teraz świetną okazję do tego, aby nareszcie realnie zadbać o bezpieczeństwo swoich danych zgromadzonych na smartfonie. Pewnie od dawna nie przeprowadzałeś skanowania pamięci urządzenia przy pomocy programu antywirusowego, prawda? W takim razie nadrób zaległości – możesz się nieźle zdziwić, gdy okaże się, że program znalazł poważne zagrożenia.

Zmień hasła do poszczególnych usług

Na koniec zaloguj się do wszystkich usług, z których korzystasz na telefonie i pozmieniaj hasła – zwłaszcza, jeśli od dawna tego nie robiłeś. To nie są przelewki, hasła powinny być zmieniane minimum raz w miesiącu i bardzo silne. Zajmie Ci to maksymalnie kilkanaście minut, a zyskasz dzięki temu wyższy poziom bezpieczeństwa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.