Pierwsza w historii rozprawa sądowa przeprowadzona w metaverse

Andrzej Winnicki
24.04.2023

Technologia metaverse początkowo budziła olbrzymie zainteresowanie, jednak od pewnego czasu jest wokół niej jakby ciszej. To nie oznacza, że pomysł stworzenia wirtualnej, równoległej rzeczywistości, całkowicie upadł. Promuje go przede wszystkim Meta, czyli właściciel Facebooka, a kolejne światowe marki regularnie otwierają swoje sklepy w metaversie. Właśnie poznaliśmy też konkretny przykład zastosowania tej technologii. W Kolumbii przeprowadzono pierwszą rozprawę sądową w wirtualnej rzeczywistości.

Duże ułatwienie i oszczędność czasu

Rozprawa dotyczyła sporu między kolumbijską policją a związkiem transportowców. Całe postępowanie odbyło się w 100% w metaverse, z wykorzystaniem avatarów uczestników procesu, w tym sędzi. Osoby zainteresowane użyły hełmów VR, co pozwoliło im uczestniczyć w rozprawie, odpowiadać na pytania, prezentować dowody itd.

Jest to pierwszy taki przypadek w historii. Test wypadł pomyślnie, choć oczywiście pojawia się mnóstwo wątpliwości, m.in. z zakresu dostępności hełmów VR i ewentualnego wykluczenia z udziału w procesie osób, które nie mogą skorzystać z tej technologii.

Część ekspertów zwraca jednak uwagę na ewidentne zalety prowadzenia postępowań sądowych w metaversie – chodzi tutaj m.in. o brak konieczności spotkania się ofiary przestępstwa ze sprawcą na jednej sali, co pozwala uniknąć pogłębienia traumy.

Zapis rozprawy sądowej przeprowadzonej w metaverse znajduje się na portalu YouTube pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=Ky9WWR4DevE.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie