Pierwsze kroki w sieci internet

Remigisz Szulc
10.09.2013

Do przeglądania zasobów internetu / stron www/ używamy przeglądarki internetowej.
Jest ponad 30 produktów tego typu - jednak do najpopularniejszych w Polsce należą aktualnie 3 :

  • Internet Explorer - domyślnie zainstalowany w większości systemów Windows.
  • Firefox - aby używać tej przeglądarki musimy ja ściągnąć z internetu i zainstalować - cały proces jest bardzo prosty
  • Opera - aby używać tej przeglądarki musimy ja ściągnąć z internetu i zainstalować - cały proces jest bardzo prosty

Przeglądarki - choć ich obsługa jest podobna, różnią się poszczególnymi funkcjami i szybkością działania. My używamy i polecamy przeglądarkę Firefox.

 

Wyszukiwarki

Wyszukiwarka pozwoli ci na przeszukanie i dostęp treści na stronach umieszczonych w internecie. Ponieważ są ich miliony - to również ilość wyników jakie uzyskasz wpisując w wyszukiwarkę określone słowo - będzie duża. Warto pamiętać by przeglądać nie tylko te wyniki jakie wyszukiwarka wyświetli pierwsze na swojej liście. Wiele wartościowych informacji może się znaleźć daleko na liście wyszukiwania. Dlatego ważne jest przejrzenie większej liczby wyników. Wspominam o tym ponieważ wyszukiwarki dzielą wyniki na strony (musisz kliknąc następną stronę) by zobaczyć pozostałe wyniki.

Najbardziej popularne w Polsce wyszukiwarki:

 

Katalogi

Oprócz wyszukiwania stron przez Wyszukiwarki można skorzystać z katalogów stron. To miejsca w których stroną są układane tematycznie. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę, że nie ma katalogu który w swoich zasobach miałby wszystkie strony.

Katalogi też znacznie różnią się jakością i sposobami klasyfikacji stron. Warto przejrzeć większą ich liczbę - tak by móc ocenić jaki najbardziej nam odpowiada i z jakiego będziemy korzystać.

Przykładowa lista katalogów w wyszukiwarce Bing: http://www.bing.com/search?q=katalogi+stron&go=&form=QBLH&filt=rf

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.