Pierwsze programy, które musisz zainstalować na świeżym komputerze biurowym

Marek Szydełko
04.02.2021

Zakup nowego komputera biurowego jest standardową inwestycją w firmę, na którą decyduje się każdy przedsiębiorca. Trudno jest sobie przecież wyobrazić pracę bez tego urządzenia. Świeży komputer oczywiście raczej nie będzie się od razu nadawać do wykonywania obowiązków zawodowych. Trzeba go jeszcze wyposażyć w niezbędne oprogramowanie. W naszym poradniku wymieniamy te programy, które powinieneś zainstalować w pierwszej kolejności.

Pakiet biurowy

Nie musi to być oczywiście od razu MS Office, który swoje kosztuje i nie każdego przedsiębiorcę, zwłaszcza na początku drogi w biznesie, będzie stać na jego zakup. Na szczęście są różne darmowe alternatywy i na szczególną uwagę zasługuje tutaj pakiet Libra Office – lubiany przez użytkowników, całkiem funkcjonalny, a co najważniejsze – stale rozwijany.

Program antywirusowy

Tutaj wybór jest ogromny – możesz zdecydować się zarówno na darmowy antywirus, jak i wersję płatną. Mało tego: jeśli na Twoim komputerze biurowym został już zainstalowany system operacyjny Windows, to w pakiecie otrzymałeś też całkiem przyzwoity program Windows Defender.

Przeglądarka internetowa

Prawdopodobnie „jakaś” przeglądarka już jest zainstalowana na komputerze – o ile w pakiecie dostałeś system Windows. Wówczas będzie to przeglądarka od Microsoftu o nazwie Edge. Nie jest zła, natomiast nie musisz wcale z niej korzystać. Możesz się zdecydować na dowolną alternatywę, chociażby lidera rynku, czyli Chrome od Google, Firefoxa, ciekawą Operę i wiele innych.

Odtwarzacz muzyki (opcjonalnie)

Coś dla tych, którzy w czasie pracy lubią słuchać muzyki z płyt czy nośnika USB. W takiej sytuacji warto poszukać jakiegoś odtwarzacza, który będzie lepszy od wbudowanego Windows Media Playera (w zasadzie chyba trudno znaleźć gorszy).

Pakiet Adobe

Jest drogi, ale jeśli w swojej działalności musisz tworzyć PDF-y, to bez tego pakietu daleko nie zajedziesz. Oczywiście na dobry początek możesz pobrać wersję bezpłatną, w ramach której możesz tylko otwierać pliki PDF.

Program do pakowania i rozpakowywania plików

Na pewno Ci się przyda, dlatego warto go od razu zainstalować i mieć to z głowy. Na rynku dominują dwa rozwiązania: WinRAR oraz 7-Zip. Trudno jednoznacznie wskazać, który z nich jest lepszy, ale z punktu widzenia przedsiębiorcy ważne jest to, że 7-Zip można używać na komputerze firmowym w ramach darmowej licencji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie