Płatność za streaming filmu online - na co musisz uważać?

Marek Szydełko
10.06.2021

Streaming video stał się bardzo popularną formą oglądania kinowych nowości, a już szczególnie w czasach, gdy z powodu pandemii kina były zamknięte na cztery spusty. Nie wszyscy są przekonani do Netflixa i podobnych platform. Nie brakuje osób, którym wystarczy obejrzenie jednego filmu w tygodniu, np. w sobotni wieczór – i właśnie dla nich idealnym rozwiązaniem jest wykupienie jednorazowego dostępu do streamingu online. Płacą za taką usługę kartą musisz jednak zachować daleko idącą czujność. Na co trzeba tutaj uważać? Sprawdź w naszym poradniku.

Korzystaj tylko z zaufanych stron

Przede wszystkim musisz mieć pewność, że dostawcą streamingu jest legalnie działająca firma. Korzystasz więc wyłącznie z ofert znanych w branży marek. Uważaj na podejrzane strony, które nie są zabezpieczone certyfikatem SSL, a Twoja przeglądarka ostrzega przed wchodzeniem na nie.

Opłata jednorazowa czy cykliczna?

Już na etapie płatności bardzo dokładnie sprawdź, czy przypadkiem dostawca usługi nie chce Cię obciążyć cykliczną opłatą za dostęp do biblioteki filmów. To dość częsty trik, na który trzeba bardzo uważać (trudno to nawet zauważyć bez przyjrzenia się formularzowi zamówienia). Jeśli to przeoczysz, wówczas Twoja karta będzie regularnie obciążana płatnością za kolejny miesiąc dostępu do streamingu.

Upewnij się, że dostawca nie pobiera opłaty za coś jeszcze

Przykładowo: chcesz obejrzeć jakiś film, ale okazuje się, że dostawca usługi automatycznie zaznaczył też Twoją zgodę na obciążenie Cię płatnością za dostęp do jego drugiego serwisu (lub serwisu partnerskiego). Można to łatwo przeoczyć i przepłacić np. kilkanaście procent za coś, z czego i tak nie skorzystasz.

Sprawdź stronę do płatności online

Po przeniesieniu Cię na stronę płatności (obsłuży ją zewnętrzna firma) bardzo dokładnie sprawdź, czy aby przypadkiem nie masz do czynienia z próbą ataku phishingowego. Przeczytaj adres strony w poszukiwaniu literówek, sprawdź też, czy strona jest zabezpieczona certyfikatem SSL. Kilkakrotnie przeczytaj wszystkie pola do wypełnienia i upewnij się, że płatność zostanie pobrana za to, co zamówiłeś i w dokładnie takiej kwocie, jaką podał dostawca usługi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.