Podłączenie smartfona do telewizora: dwa popularne sposoby

Jerzy Biernacki
21.11.2018

Smartfon jest urządzeniem, które nie służy nam już tylko do dzwonienia. Wykorzystujemy go do robienia zdjęć, surfowania po sieci czy udostępniania dokumentów. Bardzo przydatną funkcją może być też wyświetlenie obrazu ze smartfona na ekranie telewizora – chociażby w trakcie konferencji, szkolenia czy spotkania ze znajomymi. W tym poradniku dzielimy się z Tobą dwoma bardzo prostymi sposobami na podłączenie smartfona do telewizora.

Za pośrednictwem kabla HDMI

Nie ma łatwiejszej metody, o ile oczywiście dysponujesz kablem HDMI (jest standardowo dołączany chociażby do konsoli) oraz smartfonem ze złączem micro-USB. Konieczna będzie też przejściówka typi MHL, która umożliwia podłączenie HDMI do portu micro-USB.

Po podpięciu wszystkich kabli, wystarczy już tylko uruchomić telewizor i wybrać opcję wyświetlania obrazu przez HDMI. To, co widnieje na pulpicie smartfona, od razu pojawi się na dużym ekranie. Plusem tego rozwiązania jest to, że gwarantuje ono brak problemów ze zrywaniem połączenia między oboma urządzeniami.

Za pomocą Wi-Fi

Jeśli masz telewizor typu Smart TV z wbudowaną kartą sieciową, możesz oczywiście połączyć go ze smartfonem przy pomocy Wi-Fi. Najpopularniejszą aplikacją, która to umożliwia, jest Miracast – obsługuje ją większość współczesnych telewizorów, a także praktycznie wszystkie popularne smartfony.

Warto wiedzieć

W telefonach Samsung stosowana jest aplikacja Smart View – jeśli masz więc i telefon i telewizor tej koreańskiej marki, nie będziesz mieć najmniejszych problemów z wyświetleniem obrazu z telefonu na dużym ekranie.

Aby podłączyć smartfon do telewizora w sposób bezprzewodowy, wejdź w ustawienia sieciowe telefonu i wyszukaj opcję udostępniania ekranu. Po jej wybraniu pokaże się lista dostępnych urządzeń, które są przygotowane do „sparowania” ze smartfonem. Wybierz nazwę telewizora i poczekaj kilka chwil.

Na ekranie telewizora powinna się pojawić informacja o rozpoczęciu podłączania drugiego ekranu. Po kilkunastu sekundach zobaczysz już pulpit swojego telefonu na ekranie telewizora. Będziesz więc mógł np. przeglądać zdjęcia czy oglądać filmy w dobrej rozdzielczości.

Jeśli Twój smartfon nie posiada funkcji udostępniania ekranu, pobierz aplikację Miracast z oficjalnego sklepu dostawcy systemu operacyjnego (np. Google Play). Upewnij się jednak, że Twój telewizor obsługuje tę technologię. Jeśli nie, to jedynym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze sposobu z kablem HDMI lub zainwestowanie w przystawkę do telewizora, np. Chromecast.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.