Podstawowe zasady ochrony przed ransomware

Jerzy Biernacki
05.05.2021

Ransomware to obecnie największe zagrożenie dla wszystkich użytkowników Internetu. Mówimy tutaj o oprogramowaniu tworzonym po to, aby wykradać dane, niszczyć je lub wykorzystywać w celach przestępczych. Aplikacje typu ransomware są niestety dość trudne do namierzenia, nie zawsze radzą sobie z nimi nawet zaawansowane programy antywirusowe. Dlatego trzeba znać podstawowe zasady ochrony przed ransomware, bo okazuje się, że największy wpływ ma zminimalizowanie ryzyka infekcji ma sam użytkownik urządzenia mobilnego czy komputera.

Zaufane źródło aplikacji

W jaki sposób oprogramowanie typu ransomware trafia na urządzenia nieświadomych użytkowników? To proste: sami je pobierają. Jeśli korzystasz z dziwnych źródeł aplikacji mobilnych, nie weryfikujesz ich pochodzenia, nie sprawdzasz opinii innych użytkowników, nie masz pojęcia, kto jest autorem danego programu, to ponosisz bardzo wysokie ryzyko.

Pamiętaj więc, że jedynym sensownym źródłem wszelkich aplikacji jest oficjalny sklep (np. Google Play) lub oficjalna strona internetowa wydawcy. Jednak nawet korzystając ze sklepu za każdym razem przejrzyj opinie – być może użytkownicy zgłoszą w nich problem z działaniem aplikacji lub potencjalne niebezpieczeństwo, jakie ze sobą niesie.

Uważaj na wszelkie wersje beta programów

Bardzo sprytnym sposobem na to, aby zainfekować urządzenie, jest zaoferowanie użytkownikowi darmowych testów wersji beta jakiejś popularnej czy pożądanej aplikacji. W ostatnim czasie przestępcy wykorzystują do tego chociażby gry mobilne.

Zanim pobierzesz taką rzekomą wersję beta na swoje urządzenie, to najpierw odwiedź stronę internetową i social media wydawcy, aby sprawdzić, czy rzeczywiście takie oprogramowanie zostało przez niego wypuszczone.

Bezwzględnie kup dobry program antywirusowy

Bez tego nie ma mowy o skutecznym zabezpieczeniu swojego urządzenia przed oprogramowaniem typu ransomware. Zagrożenie ze strony tych aplikacji jest już tak duże, że producenci antywirusów wręcz zaczynają projektować swoje narzędzia pod kątem wysokiej skuteczności w wykrywaniu i neutralizowaniu ransomware.

Pamiętaj o tworzeniu kopii zapasowych

Kopie zapasowe są Twoją polisą ubezpieczeniową. Gdyby okazało się, że na Twoim urządzeniu została zainstalowana aplikacja typu ransomware, która np. zablokowała Ci dostęp do ważnych danych, to zawsze będziesz mieć możliwość ich odzyskania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.