Popularne czujniki stosowane w smartfonach

Mariusz Siwko
08.01.2021

Współczesne smartfony są naszpikowane technologiami, które ułatwiają nam życie i znacząco zwiększają funkcjonalność urządzenia. Wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że w trzymanym telefonie znajduje się tak wiele różnego rodzaju rozwiązań – by wymienić chociażby wszelkiego rodzaju czujniki. Te najpopularniejsze i najbardziej przydatne opisujemy w naszym poradniku.

Akcelerometr

Zadaniem tego czujnika jest mierzenie ruchu urządzenia w trzech płaszczyznach, dzięki czemu smartfon (a raczej zainstalowana na nim aplikacja) może m.in. podawać nam liczbę pokonanych kroków. Akcelerometr jest wykorzystywany również w celu ustabilizowania obrazu podczas robienia zdjęcia czy kręcenia filmu. To także dzięki niemu następuje automatyczny obrót obrazu wyświetlanego na ekranie, gdy odwracamy smartfon dłuższym bokiem do góry.

Żyroskop

Jego podstawowym zadaniem jest wspieranie działania akcelerometru, jednak coraz częściej żyroskop jest wykorzystywany także w grach i materiałach stosujących technologię VR. To dzięki temu czujnikowi mamy możliwość oglądania zdjęć czy filmów w 360 stopniach, ponieważ żyroskop mierzy położenie smartfonu w przestrzeni.

Czujnik zbliżeniowy

Pełni bardzo ważną funkcję w smartfonie. Jego zadaniem jest wygaszenie ekranu w trakcie prowadzenia rozmowy telefonicznej. Gdy tylko zbliżymy telefon do ucha, ekran gaśnie, aby oszczędzać energię czy nie oślepiać użytkownika.

Czujnik GPS

To standardowy element wyposażenia praktycznie każdego współczesnego smartfonu. Dzięki czujnikowi GPS urządzenie stale łączy się z systemem satelitarnym, co pozwala ustalić nasze położenie. Bez tego czujnika nie moglibyśmy na przykład korzystać z funkcji nawigacji w telefonie, śledzić trasy przejazdu rowerem i korzystać z popularnych aplikacji sportowych.

Czujnik ruchu

To coraz popularniejsze rozwiązanie, które ma za zadanie zwiększyć wygodę korzystania z telefonu. Dzięki czujnikowi ruchu możemy odblokować ekran telefonu po prostu machając przed nim dłonią. Pozwala to również np. przełączyć odtwarzany utwór muzyczny czy przewinąć film.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.