Popularne metody odblokowywania smartfona. Z której z nich skorzystasz?

Piotr Kowalczyk
13.03.2019

Jak pewnie wiesz Twój smartfon po wygaszeniu ekranu automatycznie się blokuje. Jest to podstawowy środek zabezpieczający urządzenie przed nieuprawnionym dostępem. Aby odblokować smartfon musisz wykonać wcześniej ustaloną czynność. Jej wybór nie powinien być przypadkowy! Sprawdź, jakie metody odblokowywania smartfona oferują nam dziś producenci elektroniki.

PIN

Jest to zdecydowanie najpopularniejsza metoda. PIN składa się z minimum 4 cyfr. Kodu nie należy nikomu zdradzać! Po wpisaniu PIN-u telefon zostanie odblokowany, a kolejne wygaszenie będzie wymagać ponownego podania kodu. Niektórzy producenci umożliwiają również ustawienie hasła dostępowego, które może się składać z cyfr, liter oraz znaków specjalnych.

Wzór

Dość archaiczna metoda, coraz rzadziej spotykana we współczesnych telefonach. Polega na nakreśleniu ustalonego przez użytkownika znaku. Może to być np. litera czy dowolny symbol, który da się wykonać bez odrywania palca od ekranu. Wymagane jest, aby wzór miał od 4 do 9 punktów, co pozwala na stworzenie aż 150 milionów różnych kombinacji.

Odcisk palca

Ta metoda obecnie przeżywa boom popularności i jest stosowana w większości smartfonów ze średniej i wyższej półki. Ustalenie odcisku zajmuje trochę czasu, ponieważ wymagane jest wielokrotnie przykładanie palca pod różnymi kątami. Metoda jest bardzo skuteczna, ale dość problematyczna, ponieważ nie skorzystamy z niej będąc w rękawiczkach. Dlatego zawsze stosuje się też alternatywę w postaci PIN-u lub hasła.

Skanowanie tęczówki oka

Zaawansowana technologia, która jest niestety dość średnio dopracowana, przez co może sprawiać problemy. Założenie jest takie, że smartfon odblokuje się dopiero po przeskanowaniu tęczówki oka użytkownika. Jest to zatem zabezpieczenie z kategorii tych biometrycznych. Bardzo skuteczne, o ile oczywiście działa, jak należy.

Skanowanie twarzy

Rozwinięcie poprzedniej metody. To także zabezpieczenie biometryczne, które… również sprawia problemy. Zwłaszcza w tańszych modelach skanowanie twarzy działa, pisząc oględnie, tak sobie i wielu użytkowników rezygnuje z tej metody na rzecz PIN-u.

Wybór konkretnej metody odblokowywania dostępu do smartfona należy oczywiście do Ciebie. Przed podjęciem decyzji radzimy sprawdzić, czy dane zabezpieczenie poprawnie działa w Twoim telefonie. Dotyczy to zwłaszcza metod biometrycznych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.