Popularne technologie szybkiego ładowania

Mariusz Siwko
28.10.2022

Szczęśliwie minęły już czasy, kiedy ładowanie smartfona do pełna zajmowało 2-3 godziny. Współczesne modele robią to w 30-40 minut, co jest zasługą upowszechnienia technologii szybkiego ładowania. Czy jednak wiesz, że różni producenci korzystają z różnych technologii? Omawiamy te najpopularniejsze.

Quick Charge

To zdecydowanie najpopularniejsza technologia, stosowana w urządzeniach większości producentów elektroniki użytkowej. Quick Charge to uniwersalny standard działający m.in. w telefonach z Androidem. Obowiązuje tutaj kilka standardów:

  1. Quick Charge 1.0 – z ładowaniem do 10 W.
  2. Quick Charge 2.0 – z ładowaniem do 18 W.
  3. Quick Charge 3.0 – z ładowaniem do 36 W.
  4. Quick Charge 4.0 – z ładowaniem do 100 W.

Supercharge

To technologia szybkiego ładowania opracowana przez chińskiego giganta Huawei i wykorzystywana m.in. w smartfonach tej firmy. Warto natomiast wspomnieć, że urządzenia Huawei wspierają również standard Quick Charge.

VOOC

Na opracowanie własnej technologii szybkiego ładowania zdecydował się również inny chiński producent, mianowicie OPPO. Nie jest ono kompatybilne z innymi urządzeniami, czyli ładowarka VOOC nie obsłuży Ci telefonu np. Samsunga. Dodatkowo na bazie tej technologii opracowano DASH CHARGE, z którego korzystają telefony OnePlus.

Apple Fast Charge

Amerykański gigant nie byłby sobą, gdyby nie opracował czegoś własnego, w tym przypadku również technologii szybkiego ładowania. Apple Fast Charge jest dostępne w urządzeniach tej firmy wyposażonych w złącze USB-C – od iPhone 8 wzwyż. Apple oferuje tutaj ładowarki o mocy 18, 30, 60 i 87 W (choć coraz rzadziej w cenie urządzenia, za co firma jest powszechnie krytykowana).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie