Prezentujemy kamery szpiegowskie: od długopisów po… kamień?

Jerzy Biernacki
02.06.2016

W momencie, gdy myślimy o ukrytej kamerze, większość z nas ma przed oczami niewielkie pudełeczko, ustawiane między doniczkami. Prawda jest jednak taka, że rynek sprzętu szpiegowskiego jest znacznie bogatszy, a część produktów bez problemu mogłaby zagrać w superprodukcjach filmowych.
Mikrokamerę można ukryć w niemal wszystkim, a producenci dostarczają gotowe rozwiązania osobom, które chciałyby zabawić się w szpiegów. Jeśli więc chcesz udowodnić komuś nieuczciwość, nagrać przykład mobbingu albo agresji, przyłapać kogoś na oszustwie, ale boisz się tradycyjnych metod – sprytnie zamaskowana kamerka Ci w tym pomoże.

Niewielkie kamery do celów specjalnych

Kubek z kawą, okulary albo długopis – właśnie w tym może kryć się nagrywająca otoczenie kamerka. Ale to nie jedyne możliwości, jakie pozwalają nam dokonać zapisu. Urządzenia z kamerą może mieć kształt tradycyjnego telefonu komórkowego, pendriva albo stacji pogodowej. Na rynku dostępne są nawet kamerki schowane w prowadnicach elektroinstalacyjnych lub żarówkach. Zresztą to nie koniec możliwości, sprzedawca sprzętu szpiegowskiego może nam jeszcze zaoferować kamerkę w:

  • kontakcie ściennym,
  • krawacie albo innej części garderoby,
  • zegarze ściennym,
  • ładowarce telefonicznej,
  • powerbanku,
  • budziku,
  • pilocie samochodowym,
  • zegarku na rękę,
  • myszce komputerowej.

Większość z tych produktów to nie atrapy, a normalnie działające sprzęty, szanse na zorientowanie się nagrywanych osób są więc naprawdę niewielkie. Tego rodzaju sprzęt służy głównie do nagrywania niewielkiego wycinka otoczenia, bywa jednak bardzo skuteczny. W zależności od wybranej technologii różny jest czas działania: niektóre nagrywają zaledwie przez kilka godzin, inne mogą działać w ukryciu miesiącami. Także zapis może dokonywać się na wbudowanej pamięci lub być transmitowany, np. za pomocą WiFi albo sieci GSM. Zanim zakupimy sprzęt, warto zastanowić się, czego dokładnie potrzebujemy i pod tym kątem dokonywać wyboru.

Ukryte kamery do dyskretnej obserwacji na zewnątrz

Bez względu na to, czy chcemy monitorować obszar w obawie przed złodziejami czy też chcemy udowodnić niewierność partnera – przydatny będzie tu sprzęt, działający na zewnątrz. Kamery zewnętrze, montowane na dłużej, nie są tak wymyślne, jak wyżej wspomniane modele, jednak także ich działanie odbywa się inaczej i muszą być odporne na działania dużych różnic temperatur oraz innych czynników atmosferycznych. Najpopularniejszą formą zewnętrznej, ukrytej kamery jest fotopułapka. Ma ona kształt niewielkiego pudełka, pokrytego maskowaniem, umożliwiającym ukrycie jej w ogrodzie. Nagrywanie uruchamia się pod wpływem komórki na podczerwień oraz czujników ruchu. Fotopułapki stosuje się nie tylko przy monitorowaniu posesji, ale także w leśnictwie (walka z kłusownikami i złodziejami drewna) oraz w służbach nadgranicznych, gdzie pozwala to kontrolować zielone granice. Nagrania, które oglądamy na kanałach przyrodniczych, często również pochodzą z tego rodzaju kamer. Dodatkowo kamera tak może przesłać zdjęcie lub film na telefon. Do produktu zakupić można także przeróżne akcesoria i ulepszenia,. Część producentów oferuje również specjalne puszki na kamerę, np. w kształcie kamienia albo imitacji drewna.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.