Proste sposoby na „przedłużenie życia” tabletu. Zacznij je stosować od dziś!

Mateusz Nowak
11.12.2018

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że współczesna elektronika nie ma wiele wspólnego z długowiecznością. Szczególnie dotyczy to sprzętu mobilnego, który jest przez nas intensywnie eksploatowany. Nikogo nie dziwi, że np. topowy model tabletu już po 2 latach nadaje się praktycznie do wyrzucenia, bo nie da się z niego komfortowo korzystać. Możesz jednak dość łatwo uniknąć takiego scenariusza. Przedstawiamy bardzo proste sposoby na „przedłużenie życia” tabletu.

Regularne czyszczenie obudowy i ekranu

Większość użytkowników kompletnie o tym zapomina. Tymczasem czysta obudowa, a szczególnie ekran, gwarantują nie tylko estetyczny wygląd urządzenia, ale także wydłużenie okresu jego eksploatacji. Żadna obudowa tabletu nie jest w 100% szczelna. Brud wnika w drobne szczeliny i osiada na delikatnych podzespołach, co z czasem prowadzi do drastycznego spadku wydajności sprzętu.

Jeszcze ważniejsze jest częste czyszczenie ekranu. Nie chodzi tu nawet o denerwujące ślady palców, ale o inne zabrudzenia, np. fragmenty jedzenia. Pozornie nie zagrażają one ekranowi, ale pamiętaj, że dotykając brudnego wyświetlacza i przesuwając po nim palcem, możesz przypadkowo go porysować. Takie drobne zarysowania w pewnym momencie zaczną się kumulować, co oznacza koniec komfortowego przeglądania treści na tablecie.

Unikaj zabierania tabletu w „dziwne” miejsca

Mamy tutaj na myśli przede wszystkim łazienkę. Dobrze wiemy, że fajnie jest sobie obejrzeć film czy poczytać wiadomości leżąc w wannie wypełnionej gorącą wodą. Przyjemność ma jednak swoją cenę. Tablet nie jest stworzony do pracy w warunkach podwyższonej wilgotności, a takie przecież panują w łazience.

Jeśli Twój sprzęt nie posiada odpowiedniej klasy szczelności, to nie używaj go w wannie czy nawet siedząc na toalecie. Drobiny wilgoci z łatwością dostaną się pod obudowę, co przyspieszy proces korozji delikatnych styków i może nawet doprowadzić do zniszczenia urządzenia.

Ważne

Korzystanie z tabletu w wannie jest podwójnie niebezpieczne. Wyobraź sobie, co się stanie, gdy urządzenie wyślizgnie Ci się z rąk i wpadnie prosto do wody… Gwarancja wówczas na pewno nie zadziała.

Kup etui

Jednym z najczęstszych powodów przedwczesnej wymiany tabletu jest zbicie ekranu. Owszem, wypadki się zdarzają, ale można ograniczyć ich ryzyko. Podstawowym sposobem jest zabezpieczenie ekranu i obudowy tabletu przed skutkami upadku czy zgniecenia. Jeśli często zabierasz urządzenie w teren, nosisz je niedbale w plecaku czy torebce, to nie zdziw się, że za chwilę na ekranie będą widoczne tylko irytujące zarysowania.

Dobre etui, które idealnie pasuje do rozmiaru tabletu, w znacznym stopniu zabezpieczy ekran urządzenia przed zarysowaniem czy nawet pęknięciem. Kilkadziesiąt złotych nie wydaje się być zbyt wysoką ceną za wydłużenie okresu eksploatacji sprzętu wartego wielokrotnie więcej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.