Przewagi smartwatcha nad klasycznym zegarkiem

Remigisz Szulc
10.04.2024

Smartwatch to coraz chętniej wybierana alternatywa dla klasycznego zegarka. I choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać i z jednego, i z drugiego, to faktem jest, że smartwatch pod kilkoma względami wypada znacznie lepiej. Jego najważniejsze przewagi nad zegarkiem omawiamy w naszym poradniku.

O wiele więcej funkcji

Tym, co najbardziej odróżnia smartwatch od zegarka jest to, że ten pierwszy nie ogranicza się wyłącznie do wskazywania aktualnej godziny. Można nawet napisać, że jest to funkcja poboczna, na którą większość użytkowników nie zwraca uwagi.

Smartwatch oferuje natomiast mnóstwo funkcji, jakie kojarzymy ze smartfonem czy niektórymi urządzeniami medycznymi. Można tutaj wymienić chociażby:

  • Mierzenie tętna i ciśnienia;
  • Mierzenie saturacji;
  • Liczenie kroków;
  • Liczenie przebytego dystansu;
  • Nawigowanie;
  • Podawanie wydatku energetycznego;

Integracja ze smartfonem

Tym, po co kupuje się smartwatch, jest uzupełnienie funkcjonalności telefonu. Dzięki integracji obu urządzeń możemy m.in. odczytywać wiadomości i odpisywać na nie z poziomu zegarka, odbierać połączenia, a nawet dzwonić. Jest to bardzo wygodne podczas uprawiania sportu czy spotkania biznesowego. Szczególnie dobrze pod tym względem wypadają smartwatche z funkcją SIM.

Możliwość płacenia

Wiele osób kupuje smartwatch właśnie dla tej funkcji. Możliwość płacenia zegarkiem jest bardzo wygodna, choć na dłuższą metę należy ją traktować w kategorii gadżetu – choćby z tego powodu, że nie wszystkie banki wspierają aplikacje mobilne do płatności zbliżeniowych smartwatchem.

Tym, w czym smartwatch zdecydowanie przegrywa z klasycznym zegarkiem jest natomiast elegancja i prestiż. Wciąż w wielu kręgach markowy zegarek stanowi przymiot luksusu, stanowiąc pożądany element biżuteryjny, zwłaszcza do oficjalnych stylizacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie