Przydatne funkcje w Windows 10, o których istnieniu nie każdy wie

Mateusz Nowak
08.07.2019

Windows 10 to najlepszy system operacyjny Microsoftu od czasów kultowej już „siódemki”. Choć nie wszyscy od razu go pokochali, a samo oprogramowanie trudno uznać za idealne, to w porównaniu z niesławnym Windowsem 8 „dziesiątka” stanowi ogromny krok do przodu. System jest przede wszystkim bardzo łatwy w obsłudze i dość stabilny, a do tego oferuje kilka ciekawych funkcji, z których warto korzystać. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Tryb nocny

Jak sama nazwa wskazuje, przydaje się wtedy, gdy pracujemy na komputerze nocą. Wówczas konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie wzroku przed światłem niebieskim, które jest bardzo szkodliwe. W systemie Windows 10 znajdziemy specjalną funkcję. Po jej uruchomieniu automatycznie zostanie nałożony filtr światła niebieskiego.

Tryb nocny uruchamiamy wchodząc w Ustawienia -> System -> Ekran. Następnie wybieramy Wyświetlanie nocne. Stopień filtrowania można dowolnie ustawić według własnych preferencji. Funkcja może się dopasowywać automatycznie do lokalizacji, w jakiej się znajdujemy, biorąc pod uwagę czas zachodu słońca.

Szybkie uruchamianie aplikacji

Możliwość dodania skrótów najczęściej używanych aplikacji do paska zadań jest funkcjonalnym rozwiązaniem, z którym mamy do czynienia od wielu edycji Windowsa. W wersji „10” dodatkowo pojawiła się opcja wybierania tych aplikacji przy pomocy skrótu klawiszowego. Załóżmy, że pierwszą aplikacją jest przeglądarka Chrome. W takiej sytuacji wystarczy wcisnąć jednocześnie klawisz Windows oraz 1, by automatycznie uruchomić okno przeglądarki. Mała rzecz, ale bardzo przydatna na co dzień i ograniczająca konieczność używania myszki.

Uproszczone Menu Start

Pamiętacie aferę, jaka wybuchła po tym, gdy Microsoft w Windowsie 8 zrezygnował z ikonki Menu Start? Firma szybko wycofała się z tego absurdalnego pomysłu. W Windowsie 10 Menu Start jest na swoim miejscu, ale niektórzy narzekają, że jest ono zbyt rozbudowane. Po kliknięciu w ikonkę rozwija się mnóstwo elementów, w tym forsowane z uporem maniaka przez Microsoft kafelki.

Jeśli komuś to przeszkadza, może łatwo uprościć Menu Start. Jak to zrobić? Wystarczy najechać na ikonkę Windowsa w lewym-dolnym rogu i kliknąć w nią prawym, a nie lewym przyciskiem myszki. Pojawią się wówczas tylko najpotrzebniejsze aplikacje bez dodatkowych elementów graficznych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.