Przyłbice ochronne - druk 3D w czasach COVID-19

Remigisz Szulc
21.04.2020

Czy wiesz, że drukarnie 3D od razu po rozpoznaniu pierwszego przypadku zarażenia koronawirusem w Polsce, podjęły prace nad stworzeniem prototypu, a później idealnego modelu maseczek ochronnych oraz przyłbic, dzięki którym każdy może dzisiaj skutecznie chronić się przed COVID-19?

To tak ważne w czasach, w których pandemia koronawirusa ogarnęła praktycznie cały świat. Okazuje się, że druk 3D może być dzisiaj stosowany w ramach ratowania ludzkiego zdrowia, a nawet życia. Jak widać, innowacyjne rozwiązania w tym zakresie zaczną być wreszcie doceniane.

Pierwszy prototyp przyłbicy ochronnej w ramach profilaktyki przeciwko koronawirusowi powstał przy współpracy polskich naukowców oraz medyków. Projektowanie 3D nastąpiło dzięki temu przy uwzględnieniu wszelkich cech charakterystycznych oraz koniecznych właściwości, jakie ma posiadać skuteczna przyłbica ochronna oraz maseczki. Projekt idealnych środków tego rodzaju szybko został udostępniony, dzięki czemu ich drukowanie 3D może odbywać się w każdej drukarni, która tylko posiada odpowiedni sprzęt. Co istotne, zaprojektowane przyłbice są w pełni profesjonalne, nie są jedynie namiastką działań ochronnych, ale rzeczywiście zapobiegają rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Drukarnie 3D w czasach pandemii koronawirusa

Chociaż drukarnie, które wykorzystywały drukarki 3D, nie przyjmują dzisiaj dotychczasowych, typowych zleceń, to z łatwością mogły się "przebranżowić". Opcje, jakie daje wydruk 3D są niezastąpione w ramach produkcji środków ochrony przed COVID-19. Ciekawostką jest przy tym fakt, że ogrom takich podmiotów gospodarczych zdecydowało się na pomoc społeczną i dzisiaj produkcja masek i przyłbic ochronnych, które trafiają w pierwszej kolejności do szpitali, odbywa się charytatywnie. Dobre drukarnie potwierdzają, że w ciągu doby są w stanie wyprodukować nawet 100 sztuk przyłbic wielokrotnego użytku (po regularnej dezynfekcji). Należy też podkreślić, że drukarni 3D nabywają same szpitale i to one także zajmują się produkcją przyłbic dla lekarzy, ratowników i pielęgniarek.

Możliwość drukowania przyłbic ochronnych, które ratują przed zarażeniem się koronawirusem to szansa dla samych drukarni na przetrwanie. Nawet jeśli nie wykonują one środków ochrony za darmo dla medyków, to produkcja profesjonalnych przyłbic i generowanie z tego tytułu dochodów, pozwala im dalej prowadzić swoją działalność. To niezwykle ważne w czasach, w których tysiące firm po prostu upadają ze względu na konieczność zamknięcia czy brak popytu.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.