Realna prędkość Internetu mobilnego: kiedy należy ją sprawdzać?

Marek Szydełko
04.10.2023

Internet mobilny to wciąż konieczność dla wielu osób, które nie mogą się doczekać przyłączenia do sieci światłowodowej. Choć prędkość 4G wyraźnie wzrosła, a 5G rozwija się w szybkim tempie, to i tak jest to tylko namiastka światłowodu. Dobrze wiedzą o tym osoby, u których Internet mobilny zwyczajnie zawodzi. Często jest to spowodowane wybraniem nieodpowiedniego operatora, co jest pokłosiem błędnego mierzenia realnej prędkości Internetu. Chodzi nam przede wszystkim o godziny i dni wykonywania takich pomiarów. Sprawdź zatem, kiedy należy mierzyć prędkość Internetu mobilnego.

W okolicach południa

Jest to zazwyczaj pierwsza „godzina szczytu” w zakresie obciążenia sieci komórkowych, a tym samym Internetu mobilnego. Nie ma sensu sprawdzanie prędkości Internetu np. o 5 rano, bo wtedy nawet Internet 3G będzie stosunkowo szybki.

Pierwszego pomiaru w ciągu dnia dokonaj właśnie w okolicach południa, powtarzając go kilkakrotnie, aby wyciągnąć średnią i ocenić stabilność działania Internetu.

Wieczorem

Wieczorem Internet mobilny ma prawo zwolnić, natomiast nie powinna to być przepaść w stosunku do godzin porannych. Jeśli np. o 7 rano notujesz prędkości na poziomie 100 Mb/s, a o 20 wieczorem zostaje z tego 10 Mb/s, to ten operator ewidentnie nie radzi sobie na Twoim terenie.

Koniecznie w weekend

Często jest tak, że Internet mobilny „śmiga” w dni powszednie, ale sytuacja diametralnie zmienia się w weekend, gdy wszyscy sąsiedzi zaczynają intensywnie korzystać z sieci do oglądania filmów i seriali na platformach streamingowych.

Dlatego realną prędkość Internetu mobilnego sprawdza się w weekendy, szczególnie w sobotni wieczór i w niedzielne popołudnie, kiedy to obciążenie sieci jest zwyczajowo największe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie