Rosja będzie mieć swojego Androida?

Krzysztof Jagielski
26.05.2023

Rosja stała się europejskim pariasem, o czym świadczy przede wszystkim odcięcie tego kraju i jego mieszkańców od podstawowych usług technologicznych. Kreml jednak nie próżnuje i co jakiś czas wpada na pomysł opracowania alternatyw dla zachodnich usług (nawet portali społecznościowych). Jedną z najnowszych i najbardziej śmiałych koncepcji ma być opracowanie rosyjskiego odpowiednika systemu operacyjnego Android, o czym więcej piszemy w naszym artykule.

Sensacyjne doniesienia

Rosja, pomimo swojej agresywnej i przaśnej polityki imperialistycznej, pozostaje bardzo ważnym rynkiem z setkami milionów odbiorców różnych usług online. Dlatego nie może sobie pozwolić na ostracyzm technologiczny.

Odcięcie od usług Google było mocnym ciosem, dlatego władze Kremla nie chcą powtórki i – jak donosi dziennik Kommiersant – zleciły opracowanie alternatywnego dla Androida mobilnego systemu operacyjnego.

Rosja prawdopodobnie pójdzie drogą wytyczoną przez Huawei i skorzysta z otwartoźródłowego Androida AOSP, co pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu. Dzięki temu powstanie coś na wzór HarmonyOS, z autorskimi aplikacjami imitującymi popularne usługi Google.

Nowy system operacyjny może zadebiutować jeszcze w 2023 roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.