Rosja ma własny sklep z aplikacjami mobilnymi

Jerzy Biernacki
10.06.2022

Po tym, jak z rosyjskiego rynku zniknęły usługi Google i Apple, tamtejsi użytkownicy Internetu mają duże problemy z dostępem do popularnych aplikacji na urządzenia mobilne. W Rosji nie działa ani Google Play, ani App Store. Dlatego władze zdecydowały o uruchomieniu czegoś na kształt państwowego sklepu z aplikacjami – RuStore. Usługa już ruszyła, ale na razie oferuje bardzo skromną bazę aplikacji.

Co wiemy o RuStore?

Za projekt oficjalnie odpowiada właściciel VKontakte, czyli jednego z największych serwisów społecznościowych w Rosji. Paweł Durow jest jednocześnie prawdopodobnie najmłodszym rosyjskim oligarchą. Powstanie RuStore nie byłoby oczywiście możliwe bez namaszczenia pomysłu przez Kreml oraz ministerstwo rozwoju cyfrowego, które wspiera projekt wraz z Sberbankiem, Gazpromem czy Yandexem (największą wyszukiwarką internetową w Rosji).

RuStore ma być alternatywą dla Google Play i App Store, natomiast na ten moment oferta sklepu jest bardzo skromna i obejmuje zaledwie około stu aplikacji.

Wiemy również, że póki co sklep RuStore będzie dostępny tylko na urządzeniach mobilnych z systemem operacyjnym Android. Twórca sklepu nie zdradza, czy będą mogli z niego korzystać również posiadacze sprzętu od Apple.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.