Skuteczniejsza walka z wyłudzeniami? Jest projekt ustawy

Remigisz Szulc
27.04.2023

Rząd zapowiada ostrzejszą walkę z oszustami, którzy korzystając z elektronicznych kanałów komunikacji wyłudzają pieniądze i kradną tożsamość swoich ofiar. Zgodnie z projektem ustawy większa odpowiedzialność za blokowanie takich działań ma spoczywać na operatorach telefonii komórkowej. Zapraszamy po szczegóły.

Na czym mają polegać te zmiany?

Rząd chce, aby operatorzy aktywnie włączyli się w walkę z takimi zjawiskami, jak wysyłanie fałszywych wiadomości SMS (na przykład o dopłacie do przesyłki kurierskiej), dzwonienie z fałszywych numerów telefonów i podawanie się za pracowników zaufanych instytucji (np. banku) czy masowe wykonywanie głuchych telefonów.

Zbieraniem informacji o takich działaniach ma się zajmować specjalny zespół CSIRT NASK, który następnie będzie przekazywać konkretne dane operatorom – na przykład numery telefonów, z których korzystają oszuści.

Na tej podstawie operatorzy będą zobligowani do blokowania połączeń i SMS-ów z tych numerów, dzięki czemu oszuści będą mieć mocno utrudnione zadanie, a wiele osób nigdy nie otrzyma fałszywej propozycji narażającej na utratę pieniędzy czy tożsamości.

Projekt ustawy musi jeszcze zostać przyjęty przez Sejm i Senat, a gotowa ustawa podpisana przez prezydenta. Wydaje się jednak, że będzie to formalność w obliczu coraz większego zagrożenia przestępczością elektroniczną i komunikacyjną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie