Skutki kradzieży danych – czy na pewno wiesz, co Ci grozi?

Andrzej Winnicki
26.07.2021

Kradzież danych osobowych jest dziś tak powszechnym zjawiskiem, że wszyscy powinniśmy czuć się nim zagrożeni. Niestety, wiele osób nadal to bagatelizuje, co wynika z tego, że nie do końca zdają sobie sprawę z konsekwencji przechwycenia danych przez przestępcę. Jakie mogą być tego skutki? Sprawdź w naszym poradniku.

Sfałszowany dowód osobisty

Wyprodukowanie fałszywego dowodu osobistego jest dla fachowca banalnie łatwe. Taki podrobiony dowód może być wykorzystywany do najróżniejszych celów, w tym do:

  • zaciągnięcia kredytu lub pożyczki,
  • wykupienia usługi,
  • zakupu ratalnego,
  • zarejestrowania działalności gospodarczej,
  • bezkarnego łamania przepisów drogowych,
  • popełnienia przestępstwa,
  • założenia konta w banku.

Myślisz, że to tylko teoria? W takim razie co powiesz na statystyki prowadzone przez Związek Banków Polskich, z których wynika, że tylko w 2019 roku udało się udaremnić blisko 6 tysięcy prób wyłudzenia kredytów z wykorzystaniem sfałszowanych dowodów osobistych? Pomyśl, ile takich prób było udanych.

Zaciągnięcie wysokich zobowiązań finansowych

Oczywiście jest mało prawdopodobne, aby przestępca dysponującymi Twoimi danymi osobowymi zaciągnął kredyt hipoteczny. Nie będzie mieć natomiast problemu z tym, aby wziąć pożyczkę w prywatnej firmie czy nawet zaciągnąć kredyt konsumencki w banku. Takie sytuacje zdarzają się coraz częściej – a przestępcy tak naprawdę wystarczy tylko Twój numer PESEL, imię i nazwisko.

W jaki sposób może dojść do kradzieży danych osobowych?

Nie ma reguły. Wszędzie tam, gdzie posługujesz się swoimi danymi, istnieje ryzyko ich wycieku w wyniku działania na przykład cyberprzestępców. Dane osobowe są kradzione z baz szpitali, urzędów, administracji państwowej, ale głównym celem są sklepy internetowe oraz media społecznościowe.

Jeśli nie zabezpieczasz odpowiednio swojego konta na Facebooku, logujesz się do sklepów online, których strony nie są zaszyfrowane, udostępniasz swoje dane via e-mail nie szyfrując ich przy użyciu powszechnie dostępnych aplikacji, to licz się z tym, że pewnego dnia możesz paść ofiarą oszustwa, a odkręcenie np. zaciągnięcia kredytu czy wzięcia telefonu na abonament nie jest wcale takie proste.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.