Słabe Wi-Fi w niektórych strefach domu? Sprawdź, co możesz na to poradzić

Andrzej Winnicki
26.09.2022

Wi-Fi to duża wygoda, o ile oczywiście działa bez zarzutu. W dużych domach różnie z tym bywa – barierą dla sygnału może być strop, grube ściany, zaizolowane poddasze etc. Jeśli masz słabe Wi-Fi w niektórych strefach domu lub Internet bezprzewodowy w ogóle w nich nie działa, to nadal możesz coś z tym zrobić. Kilka propozycji znajdziesz w naszym poradniku.

Zmień położenie routera

Zacznij od najprostszej rzeczy. Jeśli router znajduje się w skrajnym pomieszczeniu, to pomóc może zmiana jego lokalizacji. Spróbuj umieścić router w centralnej części domu, dzięki czemu sygnał powinien być rozsiewany w miarę równomiernie.

Spróbuj zastosować anteny zewnętrzne

Jeśli powyższy sposób nie pomógł, to być może anteny wewnętrzne w Twoim routerze są po prostu zbyt słabe. W takiej sytuacji można spróbować zastosować anteny zewnętrzne, które powinny znacznie wzmocnić sygnał. O ile oczywiście w Twoim routerze je przewidziano.

Zastosuj repeater Wi-Fi

Repeater Wi-Fi to najskuteczniejszy sposób na to, aby zyskać zasięg Wi-Fi w pomieszczeniach oddalonych od routera. To niewielkie urządzenie, które podłącza się do gniazdka. Pełni ono funkcję przekaźnika sygnału. Repeater umieszczamy mniej więcej pośrodku między routerem a pomieszczeniem, w których chcesz korzystać z Wi-Fi.

Pomyśl o połączeniu przewodowym

Jeśli zależy Ci na bardzo stabilnym połączeniu i szybkim Internecie w najdalej położonym pomieszczeniu, to najlepszym rozwiązaniem będzie doprowadzenie tam skrętki i zamontowanie gniazdka LAN. Jest z tym trochę pracy, ale przy wykorzystaniu listew przypodłogowych cała instalacja będzie niewidoczna. Spokojnie poradzisz sobie z tym własnymi siłami (potrzebujesz tylko skrętki, wtyków RJ-45 i zaciskarki).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie