Słuchawki gamingowe – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Mateusz Nowak
22.08.2016

Rynek akcesoriów dla graczy jest ogromny. Prawdziwy fan wirtualnej rozrywki ma do wyboru przeróżne myszki, klawiatury, monitory, oczywiście podzespoły komputerowe, podkładki, głośniki. Na tej liście są też słuchawki gamingowe. Choć do grania nadają się też zwykłe słuchawki, to szanujący się gracz nawet na nie nie spojrzy. Producenci akcesoriów doskonale o tym wiedzą i mają mnóstwo propozycji typowo gamingowych. Na co zwrócić uwagę przed zakupem konkretnego modelu? Oto 6 najważniejszych elementów.

  1. Pasmo przenoszenia – im wyższa częstotliwość, tym lepiej. Porządne modele oferują pasmo przenoszenia na poziomie powyżej 100 Hz.
  2. Zniekształcenia harmoniczne – bardzo ważny parametr w przypadku słuchawek gamingowych. Podczas gry sieciowej zniekształcenia muszą być minimalne. W dobrych modelach współczynnik TDH wynosi poniżej 1%.
  3. Poziom natężenia dźwięku – wyrażony decybelami. Im więcej decybeli przekazują słuchawki, tym lepiej, bo tym głośniejszy będzie dźwięk. Ma to znaczenie w przypadku rozgrywki sieciowej.
  4. Mikrofon – niezbędny element słuchawek dla graczy, którzy bawią się w sieci. Trudno sobie wyobrazić komfortową rozgrywkę w np. Counter Strike: Global Offensive bez możliwości porozmawiania z innymi członkami drużyny. Kupując słuchawki z mikrofonem zapłacimy mniej niż dobierając osobne elementy. Jeśli jednak grasz wyłącznie w Single Player, to mikrofon nie jest Ci do niczego potrzebny.
  5. Jakość dźwięku – nie sposób ją ocenić na odległość, ale można się posiłkować opisem produktu. Dobre słuchawki gamingowe odtwarzają dźwięk w jakości 5.1 lub nawet 7.1 i to one gwarantują najlepsze doznania słuchowe. Takie słuchawki są wyposażone we własne karty dźwiękowe, które znacznie poprawiają jakość dźwięku na komputerach korzystających ze słabego, zintegrowanego układu w płycie głównej.
  6. Waga słuchawek – trudno sobie wyobrazić komfortową rozgrywkę przez 7-8 godzin z założonymi ciężkimi słuchawkami. Dlatego właśnie zwykłe modele do słuchania muzyki nie są dedykowane graczom. Słuchawki gamingowe dobrych producentów są bardzo lekkie i nie męczą tak mięśni karku.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia: słuchawki przewodowe czy bezprzewodowe? Te drugie są znacznie praktyczniejsze, ale jednocześnie drogie i bywają problemy z jakością dźwięku. Wybierając słuchawki przewodowe zwróć natomiast uwagę na długość przewodu, jeśli nie masz możliwości wpięcia słuchawek do gniazda w monitorze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.