Słuchawki z redukcją szumu – co to takiego?

Remigisz Szulc
15.07.2021

Jeśli szukasz dla siebie nowych słuchawek, to być może natrafiłeś już na modele z redukcją szumu. Zastanawiasz się, na czym to właściwie polega? Okazuje się, że taka funkcja może być bardzo przydatna, ale ponieważ słuchawki z redukcją szumu są dość drogie, to najpierw warto się czegoś o nich dowiedzieć. Kilka ważnych faktów znajdziesz w naszym poradniku.

Czym właściwie są słuchawki z redukcją szumu?

Takie słuchawki określa się mianem ANC. Wykorzystują one technologię opracowaną pierwotnie na potrzeby amerykańskiego wojska – dziś trafia ona pod strzechy i budzi spore zainteresowanie zwłaszcza wśród audiofilów.

Zadaniem słuchawek ANC jest minimalizowanie wpływu dźwięków otoczenia na doznania słuchowe użytkownika. Dzięki temu np. muzyka ma brzmieć o wiele czyściej, a dodatkowo zyskujemy możliwość maksymalnego odizolowania się od tego, co dzieje się wokół nas.

Jak działa redukcja szumu?

W najlepszych słuchawkach ANC efekt ten jest osiągany poprzez zarówno wytłumienie mechaniczne, jak i elektroniczne. Pierwsze z nich polega na tym, że stosuje się wysokiej jakości materiały izolujące dźwięk do budowy osłon przetworników. Ta metoda doskonale sprawdza się w przypadku dużych słuchawek wokół usznych.

Znacznie bardziej zaawansowana jest natomiast elektroniczna redukcja szumu. Wykorzystuje się tutaj specjalny mikrofon, który najpierw zbiera dźwięki otoczenia, a następnie oprogramowanie odwraca je w fazie – powstaje zjawisko potocznie nazywane negatywem dźwięków. Efekt jest taki, że np. słuchając muzyki, nawet całkiem cicho, i tak nie słyszymy tego, co dzieje się wokół nas. Jest to bardzo komfortowe, a już szczególnie z punktu widzenia osób chcących skupić się na treści odtwarzanej ze smartfonu czy komputera.

Komu przydadzą się słuchawki z redukcją szumu?

Wbrew pozorom nie tylko audiofilom. Takie słuchawki są idealnym rozwiązaniem do biura, zwłaszcza takiego, w którym panuje spory hałas. Wówczas po założeniu słuchawek dużo łatwiej można się skupić na pracy.

Ze słuchawek z redukcją szumu powinny też korzystać osoby uczestniczące w różnego rodzaju konferencjach czy szkoleniach online. Dzięki temu ewentualne dźwięki otoczenia nie będą ich rozpraszać.

Poza tym zakup słuchawek z redukcją szumu śmiało mogą rozważyć osoby pracujące zdalnie we własnym domu, a już szczególnie mające małe dzieci. Dzięki takim słuchawkom można się dosłownie odciąć od tego, co dzieje się w sąsiednim pomieszczeniu, a to bardzo ułatwia pracę.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.