Smartfon dla kochających muzykę – na co zwrócić uwagę?

Mateusz Nowak
14.06.2021

Są różne kryteria wyboru telefonu komórkowego. Jedni kierują się pojemnością baterii, inni rodzajem ekranu, ale sporo osób zwraca szczególną uwagę na te elementy, które mają decydujący wpływ na komfort słuchania muzyki (oraz oczywiście jakość dźwięku). Smartfon dla audiofila powinien charakteryzować się kilkoma istotnymi cechami. Sprawdź, co warto tutaj wziąć pod uwagę wybierając dla siebie nowy model telefonu.

Wejście słuchawkowe

I tutaj jest problem, ponieważ coraz więcej producentów rezygnuje z tradycyjnego wejścia słuchawkowego mini Jack. Jak w takim razie słuchać muzyki z telefonu, gdy mamy do dyspozycji tylko słuchawki na kablu? Trzeba zastosować przejściówkę z USB-C na mini Jack lub – w przypadku iPhone’ów – z wejścia Lightning na mini Jack. Nie jest to oczywiście wygodne. Dlatego audiofile powinni powoli zacząć przyzwyczajać się do…

Łączność bezprzewodowa

Jeśli intensywnie wykorzystujesz smartfon do słuchania muzyki, to czas już zainwestować w słuchawki bezprzewodowe. Wbrew obiegowej opinii nie musi się to negatywnie odbić na jakości dźwięku i powodować irytujących opóźnień. Warunek jest jeden: potrzebujesz smartfonu wspierającego standard łączności Bluetooth 5.0 lub wyższy.

Ten standard gwarantuje bardzo dobrą jakość połączenia, a przede wszystkim jego stabilność. Gdy dodamy do tego markowe słuchawki bezprzewodowe, to raczej nie będziesz narzekać na dźwięk. Do tego znacząco poprawi się komfort słuchania muzyki z telefonu (brak kabla, co super sprawdza się np. podczas uprawiania sportu).

Wbudowana pamięć

Co prawda obecnie mnóstwo osób korzysta z aplikacji do streamingu muzyki, które eliminują konieczność zapisywania utworów w pamięci telefonu, ale jeśli masz swoje ulubione albumy w formacie MP3, to jednak potrzebujesz sporej ilości pamięci w smartfonie. Jasne, że zawsze można ją rozszerzyć kartą microSD, ale jeśli nie chcesz od razu w nią inwestować, to rozejrzyj się za telefonem oferującym minimum 64 GB pamięci.

Dolby Atmos

Ten format dźwięku oferują typowe smartfony muzyczne, niekoniecznie te z najwyższej półki cenowej. Dolby Atmos daje wrażenie dźwięku przestrzennego, co świetnie sprawdza się podczas odtwarzania muzyki z głośników w smartfonie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.