Smartwatch – jaki inteligentny zegarek wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Marek Szydełko
23.01.2017

Coraz częściej można spotkać na ulicy osoby, które „rozmawiają” ze swoimi zegarkami. To użytkownicy smartwatchów – bardzo modnego gadżetu szturmem zdobywającego rynek elektroniki. Choć początki kariery inteligentnych zegarków nie były spektakularne (z uwagi na wysoką cenę i ograniczoną funkcjonalność), to dziś coraz więcej osób wybiera je zamiast tradycyjnych czasomierzy. Jeśli także przymierzasz się do zakupu smartwatcha, poznaj kluczowe cechy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem.

Wyświetlacz

Na rynku są smartwatche z dużymi i małymi ekranami. Te drugie są znacznie poręczniejsze i lepiej sprawdzają się na co dzień. W praktyce nie ma sensu inwestować w zakup zegarka ze zbyt dużym wyświetlaczem, ponieważ jego obsługa i tak jest dość problematyczna.

Ważnym kryterium jest natomiast rodzaj wyświetlacza. Dominują dwa rozwiązania:

  • E-papier – czyli wyświetlacz monochromatyczny, najczęściej sparowany z diodą powiadomień, który po prostu wyświetla czas, ale pełni także funkcję podobną do dawnych pagerów;
  • LCD – bardzo efektowny rodzaj wyświetlacza, który przekazuje użytkownikowi wszystkie informacje ze smartfona. Minusem jest jednak ograniczony czas pracy na baterii;

Obsługa głosem

Jest to bardzo przydatna i wygodna funkcja, dzięki której można np. wykonać połączenie bez wyjmowania smartfona. Jednak komendy głosowe są dostępne, póki co, tylko w droższych smartwatchach.

Czas pracy na baterii

Smartwatche nie są wyposażone w super wydajne baterie (co oczywiste z uwagi na ich niewielkie rozmiary), ale na rynku można znaleźć rodzynki, które wyróżniają się nawet tygodniowym czasem pracy na jednym ładowaniu. W tańszych modelach standardem jest, że zegarek trzeba podłączyć do gniazdka co 1-2 dni – w zależności od intensywności użytkowania.

Funkcje

Aby smartwatch nie był tylko gadżeciarską ozdobą dla geeka, należy wybrać urządzenie, które w istotny sposób ułatwia codzienne czynności. Dlatego inteligentny zegarek powinien być wyposażony w takie funkcje, jak:

  • Odbieranie i wykonywanie połączeń
  • Odbieranie wiadomości tekstowych i powiadomień ze smartfona
  • Podawanie prognozy pogody
  • Tworzenie i wyświetlanie kalendarza spotkań

Smartwatch dysponujący takimi funkcjami staje się automatycznie wygodnym urządzeniem biznesowym, które przyda się np. podczas ważnych spotkań, gdy nie wypada wyjmować telefonu.

Wybierając smartwatch warto także zwrócić uwagę na to, czy będzie możliwość jego sparowania z telefonem (najlepiej, jeśli oba urządzenia pracują pod tym samym systemem operacyjnym – zawsze jednak można skorzystać z modułu Bluetooth). Wygląd to już wyłącznie kwestia gustu i... zasobności portfela.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.