SMS 2.0 już w Polsce. Czym jest RCS?

Krzysztof Jagielski
08.07.2020

Długo oczekiwany standard komunikacji RCS jest już oficjalnie dostępny w Polsce i stopniowo powinien być uruchamiany na wszystkich smartfonach z systemem operacyjnym Android. Usługa, która bije rekordy popularności w Stanach Zjednoczonych, jest określana mianem „SMS-a 2.0” i ma stanowić poważną konkurencję dla standardowych wiadomości tekstowych. Na czym to dokładnie polega? Sprawdź w naszym artykule.

RCS, czyli?

RCS to akronim od Rich Communication Services. Ten standard umożliwia przesyłanie znacznie większych plików pomiędzy telefonami komórkowymi, niż ma to miejsce w przypadku klasycznych SMS-ów. Na bardzo podobnej zasadzie działa usługa iMessage, dobrze znana użytkownikom smartfonów od Apple.

RCS stanowi swoiste połączenie SMS-a z komunikatorem internetowym. Przy pomocy tego standardu można otrzymywać informację w czasie rzeczywistym o tym, że odbiorca odczytał wiadomość i na nią odpowiada. Zupełnie, jak w Google Hangouts czy facebookowym Messengerze.

Dodatkową funkcjonalnością jest możliwość włączenia tej usługi na komputerze, poprzez sparowanie z nim telefonu, na którym mamy uruchomiony standard RCS. Dzięki temu zyskujemy możliwość prowadzenia rozmów z odbiorcami wiadomości z poziomu laptopa czy komputera stacjonarnego, co jest bardzo wygodne np. w razie prowadzenia tego rodzaju konwersacji z klientami.

Jak włączyć RCS na telefonie?

Usługa powinna być już dostępna dla wszystkich posiadaczy smartfonów z systemem operacyjnym Android w Polsce. Jej uruchomienie jest bardzo łatwe – nie trzeba tutaj instalować żadnej zewnętrznej aplikacji. Po prostu wchodzimy do menu urządzenia, wybieramy „Wiadomości” i akceptujemy informację o możliwości korzystania ze standardu RCS.

Teraz wystarczy już tylko skonfigurować usługę na swoim urządzeniu, podając w tym celu numer telefonu i zatwierdzając zgody. Od teraz Rich Communication Services powinno być już dostępne dla użytkownika.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.