Sprzęt do streamingu – co Ci będzie potrzebne na dobry początek?

Krzysztof Jagielski
07.06.2023

Streaming to coraz popularniejsza forma działalności w Internecie. Wielu streamerów może się spokojnie utrzymywać z np. transmitowania gier. Najpopularniejsze platformy do streamingu to Twitch oraz YouTube. Warto natomiast wiedzieć, że sukces w tej branży jest sumą talentu, magnetyzmu, charyzmy oraz dobrego sprzętu, który gwarantuje odpowiednią jakość obrazu. Jaki sprzęt do streamingu będzie Ci potrzebny na sam początek? Sprawdź to w naszym poradniku.

Porządna kamera

Nie powinna to być najtańsza kamerka internetowa, a tym bardziej kamerka wbudowana w ekran laptopa. Jeśli chcesz zabrać się za streaming na poważnie, to od razu zainwestuj w coś porządniejszego. Nie musi to być oczywiście profesjonalna kamera, natomiast dobry aparat cyfrowy z funkcją video i możliwością podłączenia do komputera jest już jak najbardziej mile widziany.

Solidny mikrofon

Jeśli dobrze Cię widać, to jeszcze musi być dobrze słychać. Głos streamera w dużej mierze decyduje o tym, czy widzowie będą chętnie wracać na jego transmisje. Nie musisz mieć dykcji godnej zawodowego lektora, ani hipnotyzującej barwy. Ważne, aby przekaz był zrozumiały, wystarczająco donośny oraz pozbawiony drażniących uszy dźwięków, jak przestery, dziwne odgłosy, echo itd.

Statyw

Skoro masz porządny mikrofon, to będziesz jeszcze potrzebować statywu. Na tym elemencie nie warto oszczędzać, ponieważ nic tak nie wytrąca streamera z równowagi, jak hejter na czacie oraz wiecznie opadający mikrofon. Dobry statyw nie będzie tani – przygotuj się na wydatek rzędu kilkuset złotych.

Szybki Internet

Stremowanie na Internecie mobilnym to proszenie się o kłopoty. Potrzebujesz bardzo szybkiego, a co najważniejsze stabilnego łącza – to kryterium w polskich warunkach spełnia właściwie tylko światłowód.

Zwróć uwagę, że w przypadku streamingu kluczowa jest prędkość wysyłania danych oraz niskie opóźnienie (ping).

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.