Sprzęty do smart home: dlaczego warto w nie inwestować?

Andrzej Winnicki
01.10.2020

Smart home nie jest już pojęciem egzotycznym. Coraz więcej osób rozumie tę ideę i chce ją wcielić w życie we własnym domu czy mieszkaniu. Pisząc w dużym skrócie: chodzi o to, aby poszczególne sprzęty i urządzenia komunikowały się ze sobą i funkcjonowały w ramach jednej sieci wewnętrznej, co pozwala sterować nimi na odległość, z poziomu jednego systemu. Kupując poszczególne sprzęty do domu warto od razu stawiać na takie, które nadają się do smart home (m.in. mogą łączyć się z siecią bezprzewodową). Jakie argumenty za tym przemawiają?

Wygoda

Trudno o ważniejszy argument, bo przecież urządzenia smart home wymyślono właśnie po to, aby ułatwiać nam życie. I zanim zaczniesz się obruszać, że przecież możesz podejść do tego wyłącznika światła czy do pralki, żeby włączyć pranie, to pomyśl, że dokładnie tak samo myśleli kiedyś ludzie, którzy po raz pierwszy zetknęli się z Internetem (dla niektórych lepszą alternatywą były książki telefoniczne). Świat idzie do przodu i warto korzystać z postępu, oczywiście w rozsądny sposób.

Posiadanie sprzętów tworzących sieć smart home jest bardzo wygodne, bo możesz nimi zarządzać z poziomu jednego urządzenia, planować ich pracę itd. Nie musi to sprzyjać lenistwu – po prostu możesz wykorzystać zaoszczędzony czas na chociażby naukę, sport czy zabawę z dzieckiem.

Bezpieczeństwo

Smart urządzenia domowe znacząco zwiększają poziom bezpieczeństwa, ponieważ masz nad nimi stałą kontrolę. Możesz bez przerwy monitorować ich pracę, włączać je i wyłączać zdalnie, od razu zareagować, gdy otrzymasz powiadomienie o usterce. Z pralki wylewa się woda? System Cię o tym poinformuje, Ty wyłączysz urządzenie zdalnie i od razu możesz wezwać fachowca.

Oszczędność pieniędzy

Urządzenia podłączone do wewnętrznej sieci internetowej mogą być oczywiście zarządzane zdalnie, co przekłada się na oszczędności. W jaki sposób? To proste: masz możliwość uruchamiania ich na odległość na przykład w tych godzinach, kiedy korzystasz z tańszej energii elektrycznej lub też Twoja instalacja fotowoltaiczna (o ile ją masz) produkuje najwięcej prądu. Ponadto aplikacje mobilne do zarządzania sprzętami smart home podpowiadają wybór optymalnych ustawień oszczędzających energię.

Oszczędność czasu

Wyobraź sobie, że wracasz z pracy do domu, a tam czeka na Ciebie już wyprane i wysuszone pranie (zrobiła to uruchomiona zdalnie pralko suszarka), ugotowany obiad (zajął się tym robot), odkurzona podłoga (zasługa automatycznego odkurzacza). Przyjemna wizja, prawda? Tak właśnie działają sprzęty smart home, które nie są wcale zbędnym luksusem, ale sposobem na oszczędzanie bezcennego czasu.

Artykuł powstał przy współpracy z GSMekspert

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.