Spyware – co to jest?

Antoni Kwapisz
09.08.2021

Na pewno zetknąłeś się już z terminem „spyware”. Intuicja podpowiada Ci, że może tutaj chodzić o jakieś oprogramowanie do szpiegowania i masz rację. Spyware to jedno z największych zagrożeń, jakie czyhają na nas w Internecie. Sprawdź, jak się przed nim bronić.

Czym dokładnie jest spyware?

Spyware to złośliwe oprogramowanie, które jest wykorzystywane do śledzenia naszych poczynań w Internecie. Nie chodzi tutaj jednak tylko o to, że jakiś program będzie zbierać informacje na temat np. Twoich preferencji zakupowych. Znacznie groźniejsze jest to, że aplikacje spyware zapisują dane do logowania do różnych usług, np. bankowych. Te następnie trafiają w ręce przestępców.

Z pomocą oprogramowania typu spyware oszuści mogą wejść w posiadanie takich danych, jak:

  • numer PESEL ofiary,
  • hasła i loginy do różnych aplikacji oraz usług online,
  • dane karty płatniczej,
  • informacje wrażliwe (np. pełne personalia, miejsce zamieszkania etc.).

Jak widzisz problem jest poważny, dlatego nie możesz bagatelizować zagrożenia ze strony spyware. Zwłaszcza, że tego typu oprogramowanie z dużym prawdopodobieństwem znajduje się już na Twoim komputerze czy telefonie.

Jak spyware trafia na urządzenia elektroniczne? Najczęściej sami pobieramy złośliwe oprogramowanie wraz z np. pirackimi treściami czy podejrzanymi załącznikami do wiadomości e-mail, które nie zostały przeskanowane przez dobre oprogramowanie antywirusowe.

Jak chronić się przed spyware?

Żaden sposób nie daje Ci 100% gwarancji bezpieczeństwa, natomiast mądrze jest wcielić w życie zasady, które pozwalają znacząco ograniczyć ryzyko pobrania oprogramowania typu spyware na komputer, telefon, tablet etc.

Kluczowe jest wyrobienie sobie nawyku niepobierania załączników do maili bez ich wcześniejszego sprawdzenia. Jeśli nie wiesz, kto jest nadawcą wiadomości, to najlepiej od razu ją usuń.

Nie należy również klikać w różne wyskakujące okienka bez przeczytania ich treści. Dobrą praktyką jest pobieranie plików wyłącznie z oficjalnych stron np. dostawców oprogramowania. Nigdy też nie zgadzaj się na automatyczne zapisanie danych do logowania czy tym bardziej danych karty płatniczej np. na stronie sklepu internetowego. O zainwestowaniu w porządny program antywirusowy nie musimy już chyba wspominać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie