Standard USB-C już oficjalnie obowiązkowy w Unii Europejskiej

Maciej Piwowski
04.03.2025

Zajęło to wiele lat, ale Unia Europejska w końcu spełniła obietnicę ujednolicenia standardu portów ładowania. Dokładnie od  28 grudnia 2024 roku elektronika użytkowa sprzedawana na terenie UE (poza laptopami) musi być wyposażona w port USB-C. W praktyce sami producenci w większości już wcześniej postawili na ten port, uprzedzając unijne regulacje.

Dlaczego USB-C?

Wybór USB-C jako wspólnego standardu nie jest przypadkowy. To dobrze nam wszystkim znane złącze zapewnia ładowanie i przesyłanie danych w jednym porcie, obsługuje zarówno szybkie ładowanie, jak i przesyłanie dużych ilości danych oraz jest wspierane przez zdecydowaną większość producentów.

Nowe przepisy objęły telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe, słuchawki, głośniki przenośne, konsole do gier, czytniki e-booków, a także inne popularne urządzenia elektroniczne. Wyjątkiem są laptopy – ich producenci muszą dostosować się do nowych regulacji do 28 kwietnia 2026 roku.

Unbundling, czyli zapomnij o standardowym dołączaniu ładowarki do zestawu

W ramach nowelizacji Komisja Europejska wprowadza także tzw. unbundling, co oznacza, że urządzenia mogą być sprzedawane bez dołączonych ładowarek. To także nic nowego, ponieważ już dziś wielu producentów traktuje ładowarką jako akcesorium dodatkowe i sprzedaje je osobno – oczywiście oficjalnie dla ochrony środowiska i zmniejszenia ilości elektroodpadów.

Przepisy unijne wprowadziły natomiast obowiązek czytelnego informowania o obecności lub braku ładowarki w zestawie - na opakowaniu urządzenia znajdziemy specjalny piktogram. Producenci będą również zobowiązani dostarczać szczegółowe informacje o wymaganiach ładowania, aby konsumenci mogli dobrać odpowiednią ładowarkę dowolnego producenta.

Dodajmy, że unijne starania o wprowadzenie wspólnego standardu ładowania urządzeń trwały od ponad dekady. Już w 2009 roku pierwsze porozumienia z producentami pozwoliły zredukować liczbę typów ładowarek z 30 do zaledwie trzech. Wciąż jednak producenci stosowali różne rodzaje złączy: USB Micro-B, Lightning (Apple) oraz USB-C. Przełom nastąpił dopiero w 2022 roku dzięki nowelizacji dyrektywy radiowej (RED), która wyznaczyła konkretne terminy dostosowania urządzeń do nowych wymagań.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie