Statyw do smartfonu – który sprawdzi się najlepiej?

Jerzy Biernacki
23.08.2021

Współczesne telefony z powodzeniem mogą nam zastąpić aparat fotograficzny czy nawet kamerę. Szczególnie modele z wyższej półki oferują bardzo wysoką jakość zdjęć i filmów. W niektórych sytuacjach konieczne jest jednak stosowanie statywu, aby ustabilizować telefon i uzyskać nieporuszony obraz. Jaki statyw do smartfonu powinieneś wybrać? Wykorzystaj nasze wskazówki.

Rodzaje statywów

Statywy do smartfonów można podzielić na dwie podstawowe kategorie:

  • klasyczne statywy,
  • selfie sticki.

Zacznijmy od tych pierwszych, które zdecydowanie lepiej sprawdzają się podczas robienia zdjęć czy kręcenia filmów w plenerze lub pomieszczeniach zamkniętych. Przede wszystkim pozwalają uzyskać kreatywny kadr oraz eliminują problem drżącej ręki.

Wybierając statyw zwróć uwagę przede wszystkim na jego wysokość. Najmniejsze modele umożliwiają zamocowanie telefonu na wysokości około 50 centymetrów. Można jednak znaleźć także statywy o wysokości około 1,5 metra, które da się wykorzystać nawet do portretowania.

Kolejną kwestią jest sterowanie. Dobry statyw do smartfonu powinien być wyposażony w pilot, który wykorzystuje technologię Bluetooth do zarządzania pracą telefonu – pozwala np. zdalnie wyzwolić migawkę. Jest to bardzo przydatne podczas robienia zdjęć pozowanych.

Bardzo ważnym aspektem wyboru statywu do smartfonu jest rodzaj nóżek. Najprostsze modele mają sztywne nóżki, które rozkłada się pod kątem dla ustabilizowania konstrukcji. Warto jednak zainteresować się statywami z elastycznymi nóżkami, wyginającymi się pod dowolnym kątem. Dzięki temu można np. zamocować statyw wraz z telefonem do gałęzi drzewa i w ten sposób stworzyć bardzo interesujący kadr.

Może jednak selfie stick?

Selfie sticki cieszą się ogromną popularnością od kilku lat – w każdym atrakcyjnym turystycznie miejscu na świecie spotkamy ludzi robiących sobie zdjęcia telefonem przymocowanym do wysięgnika. Jest to prosty sposób na efektowne selfie czy zrobienie autoportretu z zabytkami lub pięknym widokiem w tle.

Najtańsze selfie sticki łączą się z telefonem za pomocą kabelka. W droższych modelach wykorzystuje się już technologię Bluetooth. Po zamocowaniu smartfonu i połączeniu go z selfie stickiem wystarczy już tylko nacisnąć spust na rączce, aby zrobić sobie zdjęcie.

Jeśli nie wiesz, na które rozwiązanie się zdecydować, to pomyśl o kupieniu statywu, który jest jednocześnie selfie stickiem. Wówczas zyskasz uniwersalny sprzęt do robienia efektownych zdjęć smartfonem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.