Tablet do nauki zdalnej – czy to dobry pomysł?

Krzysztof Jagielski
21.05.2021

Nauka zdalna nie jest rozwiązaniem idealnym, a wręcz ma więcej wad niż zalet. Wiele wskazuje jednak na to, że zostanie z nami na dłużej. To dostateczny powód, aby rodzice wreszcie pomyśleli o zakupie sprzętu do nauki online dla dziecka. Taka inwestycja na pewno się sprawdzi, ponieważ nauka zdalna będzie rozwijającym się trendem. I choć większość rodziców decyduje się na zakup komputera, to całkiem niezłym pomysłem może być też tablet.

Zalety tabletu do nauki zdalnej

Podstawową zaletą tego sprzętu jest mobilność. To bardzo ważna cecha w domach, w których dziecko nie ma własnego kąta do nauki, ponieważ np. dzieli pokój z rodzeństwem. W takiej sytuacji może zabrać tablet do kuchni, pokoju dziennego czy sypialni rodziców i w spokoju się uczyć, a przynajmniej uczestniczyć w lekcji.

Tablet świetnie sprawdza się podczas wyjazdów. Jeśli rodzina np. musi wyjechać na jakąś ważną uroczystość, to dziecko nadal może uczestniczyć w lekcjach online, nawet jadąc samochodem – potrzebny jest tylko dostęp do Internetu.

Kolejną zaletą jest niskie zużycie energii. W dobie wielogodzinnych i codziennych lekcji online rodzice mogą zauważyć wzrost rachunków za prąd. Tablet jest pod tym względem znacznie oszczędniejszy niż komputer, zwłaszcza stacjonarny z zewnętrznym monitorem.

Nie zapominajmy również o wygodzie korzystania. Dotykowy ekran bardzo ułatwia dziecku zalogowanie się do lekcji online czy wykonywanie różnych ćwiczeń zleconych przez nauczyciela. Współczesne tablety, zwłaszcza te z wyższej półki, oferują również kamerę i ekran wysokiej jakości, co pozwala dziecku komfortowo uczestniczyć w lekcjach, wszystko dokładnie widzieć etc.

Co z wadami?

Tablet nie jest idealnym rozwiązaniem do nauki zdalnej. Przede wszystkim zwracamy uwagę na mimo wszystko mały ekran. Dziecko może nie dostrzec niektórych materiałów pokazywanych przez nauczyciela, a usilne wpatrywanie się w ekran nie sprzyja ochronie wzroku.

Poza tym lekcje online na tablecie sprzyjają temu, aby dziecko w pewnym momencie przestało skupiać się na tym, co mówi nauczyciel. Istnieje tutaj silna pokusa uczenia się w pozycji leżącej, np. na kanapie, a to odbija się na efektywności przyswajania wiedzy (w takiej pozycji dziecko nie może robić notatek). Jeśli zatem rodzice decydują się na tablet, to powinni wymagać, aby dziecko zawsze brało udział w lekcji online siedząc przy biurku lub stole w pokoju dziennym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.