Tablet lub smartfon Huawei? Dobrze się nad tym zastanów

Marek Szydełko
02.08.2022

Huawei to chińska firma, która dostarcza naprawdę dobry sprzęt mobilny – szczególnie w relacji ceny do jakości wykonania. Problem w tym, że… mało kto chce go kupować. Dlaczego? Ponieważ Huawei zostało zbanowane na amerykańskim rynku (po podejrzeniu o szpiegostwo), w efekcie czego na urządzeniach tej firmy nie mamy dostępu do usług m.in. Google (Gmail, YouTube etc.). Jeśli więc kusi Cię np. tablet czy smartfon Huawei, to najpierw dokładnie przemyśl swoją decyzję.

Czy da się żyć bez usług Google?

Jasne, że tak. Usługi Google, choć przydatne, nie są wcale niezbędne do komfortowego korzystania z urządzeń mobilnych. Zwłaszcza, że sprzęt od Huawei naprawdę dobrze sprawdza się w codziennym użytkowaniu, często oferując znacznie więcej niż bezpośrednia konkurencja.

Pytanie brzmi tylko, czy na pewno możesz tak po prostu zrezygnować z usług Google? Jeśli np. całe Twoje biznesowe życie obraca się wokół poczty Gmail, Dysku Google i innych aplikacji amerykańskiego giganta, to może być z tym kłopot.

Są sposoby na obejście zakazu

Oczywiście ban ze strony Google i innych amerykańskich gigantów nie jest w 100% szczelny. Samo Huawei oraz niezależni programiści znaleźli sposoby na obejście zakazu. Chiński producent przygotował np. szereg aplikacji dublujących funkcjonalność usług Google.

Z usług amerykańskiej firmy można również korzystać po prostu przez przeglądarkę (np. z YouTube). Zdarza się również, że niektóre aplikacje – choć teoretycznie nie powinny działać – to ostatecznie śmigają na urządzeniach Huawei, jedynie co jakiś czas wyświetlając komunikat o braku kompatybilności.

Szukasz sprzętu, który będzie gotowy do używania zaraz po wyjęciu z pudełka? Huawei raczej nie jest dla Ciebie

Musisz sobie zdawać sprawę z jednego: sprzęt od Huawei jest dość wymagający dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia z urządzeniami mobilnymi pozbawionymi usług Google. Jeśli jesteś tzw. customowym userem, który oczekuje, że zakupiony sprzęt od razu będzie działać bez zarzutu, to Huawei może Cię rozczarować.

Urządzenia chińskiego producenta zwykle wymagają poświęcenia trochę czasu na dostosowanie ich do potrzeb użytkowników przyzwyczajonych do korzystania z ekosystemu Google, co może być dość frustrujące – zwłaszcza, gdy wciąż natrafiasz na aplikacje, które po prostu nie działają na smartfonie czy tablecie od Huawei.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie