Tani smartfon może być… niebezpieczny

Remigisz Szulc
09.12.2020

Czy wiesz, że wybór konkretnego modelu smartfonu może mieć wpływ na bezpieczeństwo Twoich danych i pieniędzy? Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, co bezwzględnie wykorzystują producenci najtańszych urządzeń. Jak to możliwe, że smartfony o podobnych parametrach potrafią się różnić ceną o dobrych kilkaset złotych? Powodem nie jest tylko marka, ale także kwestie związane z bezpieczeństwem. Czytaj dalej.

Na czym zarabia producent taniego smartfonu?

Paradoksalnie nie tylko na sprzedaży urządzenia. Branżową tajemnicą poliszynela jest to, że wielu tanich producentów za opłatą instaluje na smartfonach oprogramowanie konkretnych firm. Użytkownik nie musi być nawet świadom tego, że na jego urządzeniu znajdują się niechciane aplikacje, które np. wyświetlają irytujące reklamy czy – co gorsza – zbierają i przetwarzają dane.

Oczywiście żaden producent nie chce, aby jego smartfony zostały fabrycznie zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Problem w tym, że nie zawsze można szybko zweryfikować prawdziwe intencje dostawcy aplikacji, który może zapewniać, że jego program jest nieszkodliwy, podczas gdy w rzeczywistości uderza w bezpieczeństwo użytkownika.

Trzeba zatem mieć świadomość tego, że kupując najtańszy smartfon na rynku z dużym prawdopodobieństwem dostaniemy urządzenie, na którym zostały zainstalowane komercyjne aplikacje – niekoniecznie szkodliwe, ale z pewnością denerwujące.

Jak uniknąć takiego scenariusza?

Na szczęście jedynym wyjściem wcale nie jest zakup smartfonu z najwyższej półki cenowej. Wybierając tańszy sprzęt trzeba jednak zachować daleko idącą ostrożność i zacząć od sprawdzenia opinii. Być może inni użytkownicy sygnalizowali już problem preinstalowania irytujących czy wręcz szkodliwych aplikacji.

Bardzo ważne jest również to, aby sprawdzić, czy dany smartfon z systemem operacyjnym Android uzyskał certyfikację Google. Znacząco minimalizuje to ryzyko, że na urządzeniu zostały zainstalowane programy mogące uchodzić za niebezpieczne.

Podstawą jest także natychmiastowe zainstalowanie na urządzeniu dobrego programu antywirusowego, który posiada funkcję blokowania potencjalnie szkodliwych aplikacji. Robimy to zaraz po zakupie urządzenia, już na etapie konfigurowania smartfonu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.