Tani tablet do domu – do czego Ci się przyda i jaki wybrać?

Marek Szydełko
13.04.2022

Tablet jest całkiem przydatnym urządzeniem w domu. Nie chodzi o to, aby przesiadywać przed nim przez całe popołudnie, ale np. móc szybko coś sprawdzić bez konieczności uruchamiania o wiele bardziej prądożernego komputera. Do domowych zastosowań w zupełności wystarczy tani tablet w cenie do około 700 złotych. Sprawdź, do czego go wykorzystasz i jaki sprzęt warto wybrać.

Przykłady zastosowania tabletu w warunkach domowych

Tablet nie służy tylko do rozrywki. W domu możesz go wykorzystać na wiele innych, o wiele pożyteczniejszych sposobów. Wystarczy, że zaczniesz inwestować w narzędzia do smart home. Wówczas tablet może pełnić funkcję centralnego panelu sterującego.

Z poziomu tabletu możliwe jest chociażby:

  • sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach,
  • sprawdzanie pogody i reagowanie na nie poprzez np. włączenie klimatyzacji w domu,
  • sterowanie systemem alarmowym,
  • sterowanie czujnikami i inteligentnymi gniazdkami,
  • sterowanie oświetleniem.

Do tych wszystkich funkcji w zupełności wystarczy tani tablet za kilkaset złotych. To może być wręcz dużo korzystniejsze finansowo rozwiązanie w porównaniu z zakupem kompletnego systemu smart home. Jeśli uda Ci się kupić poszczególne czujniki, inteligentne gniazdka, żarówki i bramki Bluetooth/Wi-Fi, to dokładając do tego tani tablet możesz zbudować naprawdę dobrze działający system smart home.

Jaki tani tablet do domu kupić? Jest jeden warunek konieczny

Tym warunkiem jest to, aby tablet pracował pod systemem operacyjnym Android. Można go nie lubić, można mu wiele zarzucić, ale pod jednym względem jest bezkonkurencyjny: zainstalujesz na nim dosłownie wszystko. Każda aplikacja smart home działa na Androidzie, do tego dochodzi cały szereg różnego rodzaju wtyczek, dzięki którym zamienisz zwykłe sprzęty domowe w urządzenia smart.

Jeśli chodzi o parametry techniczne urządzenia, to do wymienionych zastosowań w zupełności wystarczy tablet o podstawowej specyfikacji, mający 4 GB pamięci RAM. Nie potrzebujesz super aparatu czy wyświetlacza AMOLED – wręcz lepszym wyborem będzie klasyczny IPS, który gwarantuje wieloletnią trwałość, zwłaszcza przy częstym wybudzaniu urządzenia. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.