Te sygnały sugerują, że masz na telefonie oprogramowanie szpiegujące

Maciej Piwowski
08.04.2021

Cyberprzestępczość ma bardzo różne oblicza. Nie zawsze jest bezpośrednio wymierzona w użytkownika danego urządzenia, mając na celu wykradzenie jego danych czy szantażowanie go dla okupu. Przestępcy coraz chętniej wykorzystują urządzenia swoich ofiar np. do zbierania danych dla reklamodawców czy wykradania zasobów obliczeniowych. Służy do tego oprogramowanie szpiegujące. W naszym poradniku opisujemy sygnały, które mogą świadczyć o tym, że masz takie oprogramowanie na swoim telefonie.

Szybkie znikanie danych komórkowych

Wiesz, że masz limit 25 GB danych i zawsze udawało Ci się w nim zmieścić. Ostatnimi czasy jednak pakiet wyczerpuje się szybciej niż zwykle, przez co jeszcze przed końcem miesiąca otrzymujesz SMS-a od operatora, że wykorzystałeś cały przysługujący limit. To może być efekt działania oprogramowania szpiegującego.

Szybsze wyczerpywanie się baterii

Oczywiście żadna bateria nie zachowuje fabrycznej pojemności w całym okresie eksploatacji urządzenia, jednak jeśli w ostatnim czasie zauważyłeś, że musisz ładować telefon kilka razy dziennie, choć wcale nie zacząłeś z niego intensywniej korzystać, to zacznij podejrzewać, że masz na urządzeniu oprogramowanie szpiegujące.

Samoczynne włączanie się Wi-Fi, danych komórkowych i geolokalizacji

Masz nawyk ręcznego wyłączania tych funkcji, aby oszczędzać baterie i dane komórkowe, a mimo to coraz częściej zdarza Ci się zauważać, że są one włączone bez Twojej zgody? Tak właśnie działają programy szpiegujące, które mogą uruchamiać np. wymianę danych komórkowych czy lokalizowanie telefonu bez zgody użytkownika – pozwala im to normalnie działać, zbierać i wysyłać wykradzione dane na serwer przestępcy.

Wolniejsze działanie telefonu

Do tej pory byłeś bardzo zadowolony ze swojego telefonu, który działał niezawodnie i szybko. Od pewnego czasu jednak zauważasz wyraźne spowolnienie jego pracy i nie ma to związku ani z przepełnieniem pamięci wewnętrznej, ani z zainstalowaniem jakiegoś bardzo wymagającego oprogramowania. W grę wchodzi zatem umieszczenie na Twoim telefonie programu szpiegującego, który działa non stop w tle i tym samym istotnie spowalnia pracę urządzenia mobilnego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.