Telefon „dla Kowalskiego” – co musi oferować?

Andrzej Winnicki
08.04.2022

Testy, recenzje, reklamy – wszystko przekonuje nas, że potrzebujemy coraz mocniejszych, wydajniejszych i większych telefonów. Tymczasem mnóstwo osób szuka dla siebie zwykłego smartfonu, oczekując od niego przede wszystkim niezawodności, wygodnej obsługi i stabilnego działania. Telefony „dla Kowalskiego” nie są sexy, nie kosztują majątku, dlatego rzadko się o nich wspomina. Postanowiliśmy to zmienić i wyjaśniamy, czego można oczekiwać właśnie po takim telefonie, do kwoty około 1000 złotych.

Dobrze zoptymalizowany system

Przeciętny „Kowalski” nie oczekuje od telefonu wodotrysków. Nie gra na nim w gry, nie ogląda godzinami Netflixa, nie bawi się w ustawieniach, nie podkręca możliwości procesora. Oczekuje natomiast stabilnego działania urządzenia, na co obecnie największy wpływ ma system operacyjny, a dokładnie nakładka zastosowana przez producenta.

Dlatego przed zakupem warto wybrać się do jakiegoś sklepu stacjonarnego i samemu sprawdzić, czy z danego telefonu dobrze się korzysta, czy wszystkie funkcje są na wyciągnięcie kciuka, czy nie występuje problem zacinania się podstawowych aplikacji etc.

Wygodny rozmiar

Telefon do codziennego użytku nie powinien być substytutem tabletu – a tak to niestety coraz częściej wygląda. Bardzo trudno jest dziś znaleźć smartfon w rozmiarze poniżej 6 cali. Z tak dużego telefonu niewygodnie się korzysta, istnieje wysokie ryzyko upuszczenia go na podłogę czy… utopienia w toalecie.

Dobre funkcje fotograficzne

Od zwykłego telefonu w normalnej cenie można na pewno oczekiwać sensownej jakości zdjęć. To dziś podstawowa funkcja, dlatego dobrze będzie ją przetestować przed zakupem. Nie licz oczywiście na to, że smartfon zastąpi lustrzankę, natomiast poprawny balans bieli, naturalne kolory i nieporuszone zdjęcia przy gorszym świetle są tym, na co warto już położyć nacisk.

Wysokiej jakości wyświetlacz

Wyświetlacz to podstawa, ponieważ to właśnie z niego będziesz korzystać najczęściej. W zwykłym telefonie bez zbędnych „bajerów” można dziś liczyć na ekran minimum Full HD, a najlepiej AMOLED lub OLED. To znacznie poprawia komfort codziennego użytkowania smartfonu.

Dodatkowo szukaj dla siebie telefonu oferującego podstawowe funkcje łączności (w tym NFC do płatności zbliżeniowych) oraz jak najdłuższe wsparcie aktualizacjami producenta i dostawcy systemu operacyjnego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.